Uluslararası deniz yolu taşımacılığı yapan işletmelerin dijital dönüşümlerinin bilgi teknolojileri verimliliğine etkisi
The Effect of digital transformation of international sea transportation enterprises on information technology efficiency
  1. Tez No: 913121
  2. Yazar: SEDA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Deniz yolu taşımacılığı, çeşitli paydaşlar ve karmaşık iş süreçleri ile karakterize edilen, küresel ticaretin merkezinde yer alan bir sektördür. Sektördeki işletmeler, piyasa koşullarının tahmin edilemezliği, hizmet kullanıcılarının artan talepleri, düzenleyici çerçevedeki karmaşık değişiklikler ve hızla gelişen teknolojiler gibi faktörler nedeniyle belirsiz ve dinamik bir ortamda faaliyet göstermektedir. Bu zorlu koşullar altında, işletmelerin rekabetçi bir pazar konumu elde etmek ve sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermek için iş geliştirme stratejilerini sürekli olarak güncellemesi gerekmektedir. Ancak, geleneksel yöntemler değişen ihtiyaçları karşılamakta genellikle yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda dijital teknolojilerin ortaya çıkışı, denizcilik operasyonlarının yürütülme şeklinde önemli bir paradigma değişimine yol açmış ve bu durum, sektördeki zorluklara stratejik bir yanıt sağlamak amacıyla gelişmiş bilgi teknolojileri çözümlerinin entegrasyonunu teşvik etmiştir. Dijital çözümlerin denizcilik iş operasyonlarının çeşitli yönlerine dahil edilmesi, operasyonel süreçlerin verimli bir şekilde yönetilmesini ve çalışanların iş verimliliğinin artırılmasını mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda, Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren denizcilik işletmelerinde dijital dönüşüm ile bilgi teknolojileri verimliliği arasındaki ilişki dinamik yetenekler teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma bulguları, dijital dönüşüm ile bilgi teknolojileri verimliliği arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, sektörde dijital dönüşüm stratejilerinin etkili bir şekilde uygulanmasının bilgi teknolojileri verimliliğini artırabileceğine işaret etmektedir ve denizcilik işletmeleri için stratejik yönelimler belirlemede önemli bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport is a sector at the center of global trade, characterized by diverse stakeholders and complex business processes. Businesses in the sector operate in an uncertain and dynamic environment due to factors such as unpredictability of market conditions, increasing demands of service users, complex changes in the regulatory framework and rapidly evolving technologies. Under these challenging conditions, businesses need to constantly update their business development strategies in order to achieve a competitive market position and operate sustainably. However, traditional methods are insufficient to meet the ever-changing needs. In recent years, the emergence of digital Technologies has led to a significant paradigm shift in the way maritime operations are conducted, which has encouraged the integration of advanced information technology solutions to provide a strategic response to the challenges in the sector. The incorporation of digital solutions into various aspects of maritime business operations makes it possible to manage operational processes efficiently and increase the work efficiency of employess. In this context, the relationship between digital transformation and information technology efficiency in maritime businesses operating in the Marmara Region was examined within the framework of dynamic capabilities theory. The research findings Show that there is a positive relationship between digital transformation and information technology efficiency. In addition, the findings indicate that effective implementation of digital transformation strategies in the sector can increase information technology efficiency and provide an important basis for determining strategic directions for maritime businesses.