Fare balb/c ve C57BL/6J hatlarında in vitro fertilizasyon ve heterolog zigot aktarılması
In vitro fertilization in Balb/c and C57BL/6J strains and heterologous zygote transfer-1 (the stages form neonatal period to natural zygot production)
  1. Tez No: 91313
  2. Yazar: KEREM TUNCAY ÖZGÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖZGÜNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Üroloji, Physiology, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Solunum yolu basısı benign tiroid büyümelerinde yeterli semptom olmaması durumunda hekimler tarafından uzun zaman tanınmayabilir. Doğru tanı konamayan hallerde hastaların yanlış tanılarla tedavi edilmesine yol açabilmesi açısından önemlidir. Böyle durumlarda hastanın yaşam kalitesi düşer. Yapılan araştırmalarda üst hava yolu obstrüksiyonu nedeni ile tiroidektomi yapılan hastalarda, ameliyat sonrası dönemde solunum fonksiyon testlerinde belirgin iyileşme saptanmıştır. Bununla birlikte bildirilen çalışmalarda solunum yolu basısına ait semptom derecesi veya radyolojik bulgulardan elde edilen veriler yardımı ile tiroidektomi endikasyonu konacak objektif kriterlerden bahsedilmemektedir. Çalışmamız, herhangi bir nedenle tiroidektomi yapılan hastalarda ameliyat sonrası dönemde hava yolu basısına ait şikayetlerde gerileme olması gözlemine dayanarak planlandı. Bu amaçla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı' nda yatmakta olan ve benign tiroid patolojisi nedeni ile tiroidektomi kararı alınan ve havayolu basısına ait değişik derecelerde dispne şikayeti olan 50 hasta değerlendirildi. Ameliyat öncesi dönemde dispne skorlaması, trakea çapı ölçümleri, tiroid ultrasonografısi yapıldı ve solunum fonksiyon testleri ile üst hava yolu basısına ait objektif bulgular arandı. Ameliyat sonrası dönemde hastalar kontrole çağırılarak yapılan yeni solunum fonksiyon testleri ile tiroidektominin solunum fonksiyonları üzerine etkisi değerlendirildi. 53Çalışmanın sonucunda hastalarda saptanan semptom derecesinin, trakea çapının, tiroid volümünün solunum fonksiyon testleri ile korelasyon gösterdiği ve tiroidektominin üst hava yolu obstrüksiyonu olan olgularda basıya ait solunum fonksiyon testi bulgularını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda klinik sorgulama, trakeanın radyolojik olarak basit grafı ile görüntülenmesi, tiroid volümü saptanması gibi basit ve non- invaziv metodlarla elde edilen bulguların solunum fonksiyon testleri ile birlikte değerlendirmesi yapıldığında üst hava yolu basısı hakkında önemli bilgiler vereceğini düşünmekteyiz. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Airway obstruction as a result of benign thyroid growth may necessitate urgent intervention. In times of lacking symptamatology this problem may be overlooked by phycians. Patients with this problem may be misdiagnosed and as a result treated inappropriately. In this conditions quality of life worsens. In some studies thyroidectomy done to alleviate airway obstruction results in improved respiratory functions. But in these studies the degree of symptamatology, radiologic data and indications for thyroidectomy is unfortunately lacking. Our study aims to investigate the relief of airway obstruction in patients with benign thyroid pathology undergoing surgery. 50 patients with benign thyroid pathology undergoing surgery were included in this study in Ankara University School of Medicine Department of Surgery. Preoperative studies taken into account were dyspnea score, trachea diameter, thyroid USG, respiratory function tests and objective criteria for upper airway obstruction. Patients were called upon after surgery to assess respiratory function. In our study it was shown that respiratory function was well correlated with the degree of symptamatology, tracheal diameter, and thyroid volume, and respiratory function tests turned out to be normal after thyroidectomy. With these results we suggest that a carefully obtained history taking, plain radiograph of trachea, thyroid volume and respiratory function tests give critical information regarding airway obstruction. 55