Epidermal büyüme faktörünün jel taşıyıcı içinde korneal kesi yarası oksidatif durumuna etkisi
Effects of epidermal growth factor in artificial tear gel carriare on corneal wounded oxidative situation
  1. Tez No: 91312
  2. Yazar: MURAT TİMUR BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada yapay göz yaşı preparatı içinde EGF uygulanmasının korneal tam keşi yara dokusundaki aslorbik asit(AA), Malondialdehit (MDA) ve Glutatyon(GSH) düzeyine etkisinin izlenmesi amaçlanmıştır. Metod: EGF'nin korneal yara dokusu AA, MDA ve GSH düzeylerine etkisi tavşanlarda korneal tam keşi yarası yapıldıktan 7 gün sonra incelenmiştir. Tavşanlar üç gruba ayrılmıştır. 1. Tedavisiz grup 2. Yapay göz yaşı (YGY) ile tedavi edilen grup 3. YGY içinde EGF uygulanan grup Her grupta 10 denek vardır. Operasyonu takiben korneal yaralara YGY preparatı 5|ilx2/24 st ve 3. Grupta % 0,3 karbopol içeren 940 içeren YGY içinde 1mg/L EGF preparatı 5|j.lx2/24 st olmak üzere uygulama yapılmıştır. İstatistik analiz Statview programı ile Anova ve Mann Whitney U testleri ile yapılmıştır. Bulgular : Yara ortamında tedavi ile ilgili olarak askorbik asitte istatistik açıdan anlamlı artış gözlenirken, oksidan ürün MDA da düşme saptanmıştır. Glutatyon düzeylerinde tedavi sırasındaki düşmeler istatistik anlam taşımamaktadır. Sonuç : EGF'nin korneal keşi yarasına gözyaşı preparatı ile uygulanmasının yara oksidan durumunda meydana gelen değişikliklere etkisi olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of artificial tear solution and epidermal growth factor (EGF) treatment on ascorbic acid (AA), malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels of full-thickness corneal wounds. Methods: The effect of EGF on AA, MDA and GSH levels of corneal wound tissue was determined in rabbits' full-thickness corneal wounds on the 7th day of operation. There were three groups; 1. Untreated control group 2. Artificial tear (AT) treated control group 3. EGF + AT treated experimental group Each group had 10 subjects. (n=10) Corneal wounded eyes were topically treated with 5u.l AT or 5 ml EGF in AT (1mg/L EGF in artificial tear preparation which contains 0,3% carbopol 940) twice a day for 6 days after operation. Statistical analysis was carried out with the Anova and MannWhitney U test using the Statview program.