Beliren yeişkinlikte yaşam doyumu ve affetme: Romantik ilişkilerle ilgili akılcı olmayan inançların etkisi
Life satisfaction and forgiveness in emerging adulthood: The effect of irrational romantic relationships beliefs
  1. Tez No: 913132
  2. Yazar: TUĞÇE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin romantik ilişkilerle ilgili akılcı olmayan inançları, yaşam doyumları ve affetmeleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın diğer bir amacı romantik ilişkilerle ilgili akılcı olmayan inançların yaşam doyumunu ve affetmeyi yordayıp yordamadığını incelemektir. Bununla birlikte affetmenin yaşam doyumu üzerindeki yordayıcılığı ve değişkenlerin tümünün demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de araştırmanın amaçlarındadır. Araştırmanın çalışma grubunu beliren yetişkinlik döneminde yer alan 272 kadın ve 128 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (RAİNÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucuna romantik ilişkilerle ilgili akılcı olmayan inançların alt boyutlarıyla yaşam doyumu arasında düşük düzeyde ve negatif yönde, affetmenin alt boyutlarıyla arasında orta düzeyde ve negatif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte yaşam doyumu ve affetme arasında da orta düzeyde ve negatif yönde ilişkiler olduğu gözlenmiştir. Çalışma grubunun romantik ilişkilerle ilgili akılcı olmayan inançlar ölçeği puanları affetme ölçeği puanlarının %15.6'sını, affetme ölçeği puanları ise yaşam doyumu ölçeği puanlarının %11.9'unu açıklamaktadır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümde ise araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine relations between irrational romantic relationships beliefs, life satisfaction and forgiveness for emerging adulthood. Another purpose of the investigation is to analyze if irratitonal romantic relationships beliefs predict life satisfaction and forgiveness. For all that, whether prediction of forgiveness on life satisfaction and all of variables becoming different according to demographic features is also one of the aims of the study. The study group of the invastigation consists of 272 women and 128 man, in total 400 participants involved in young adulthood. The model what used in the invastigation is relational scanning model. Personal Information Form, Scale Of Irrational Romantic Relationships Beliefs (RAİNÖ), Scale Of Life Satisfaction and Heartland's Forgiveness Scale were used in the study as the data collection tool. The results of the study show that there are negative relations between lower dimensions of irrational romantic relations and life satisfaction, also medium level and negative relations between lower dimensions of forgiveness. Irrational romantic relationships beliefs explain about %15.6 of the total variance of forgiveness and variance of forgiveness explain about %11.9 in variance of life satisfaction. Findings obtained were discussed in the light of the relevant literature. In the last section, suggestions are made for researchers and practitioners.