Ortaokulda çalışan öğretmenlerin psikolojik taciz ve örgütsel sessizlik algılarında öğretmen güveninin düzenleyici etkisi
Regulatory effect of teacher trust on secondary school teacher's perception of psyhological harassment and organizational
  1. Tez No: 913137
  2. Yazar: GÖKHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı, Ortaokulda çalışan öğretmenlerin psikolojik taciz ve örgütsel sessizlik algılarında öğretmen güveninin düzenleyici etkisini incelemektir. Bu kapsamda araştırma nicel desenli olup, genel tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında resmi ortaokullarda görev yapan; küme örnekleme yöntemi ile ulaşılan 497 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Taciz Ölçeği”,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”ve“Öğretmen Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizleri sırasında parametrik testlerden yararlanılmıştır. İki kategorik bağımsız değişkenler için t Testi kullanılırken ikiden fazla kategorik değişkenin olduğu durumlarda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna, yaşa, öğrenci mevcuduna, ailelerin ekonomik düzeyine ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Ölçekler arasında da pozitif yönlü yüksek ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik tacizin örgütsel sessizliği yordamasında öğretmen güveninin düzenleyici rolü incelenmiştir. Yapılan yol analizi psikolojik taciz ile örgütsel sessizlik arasında öğretmen güveninin düzenleyici rolü olduğunu göstermektedir. Bir diğer deyiş ile psikolojik taciz ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin öğretmen güveni tarafından düzenlendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the moderator effect of teacher trust on the perceptions of psychological harassment and organizational silence of secondary school teachers. In this context, the research has a quantitative pattern and the relational survey model, which is one of the general survey models, was used. The study group of the research consisted of those working in public secondary schools in the province of Istanbul in the 2021-2022 academic year; consists of 497 teachers reached by cluster sampling method.“Personal Information Form”,“Psychological Harassment Scale”,“Organizational Silence Scale”and“Teacher Trust Scale”were used as data collection tools in the research. Parametric tests were used during the analysis of the data. While t-Test was used for two categorical independent variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied in cases where there were more than two categorical variables. According to the findings obtained, significant differences were obtained according to gender, marital status, educational status, age, number of students, economic level of families and professional seniority. It was concluded that there were high positive correlations between the scales. The moderator role of teacher trust in predicting organizational silence of mobbing was investigated. Path analysis shows that teacher trust has a moderator role between mobbing and organizational silence. In other words, it can be said that the relationship between psychological harassment and organizational silence is regulated by teacher trust.