Endüstri 4.0 konseptinde iş zekasının önemi
The importance of business intelligence in the industry 4.0 concept
- Tez No: 913146
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yapılan bu çalışma kapsamında, Endüstri 4.0'ın yaşamımızdaki tüm sahalarda oluşturduğu tesirleri, karar verme süreci ve yöntemleri araştırılmış, karar almada bilgi teknolojilerinin kıymetine değinilmiş, karar almaya destek sağlayan en tesirli ve en son bilgi teknolojisi şeklinde kabul edilen iş zekası ve onun karar almadaki değerine odaklanılmıştır. Dijital çağ olarak kabul edilen 21. yüzyılın insan hayatına Endüstri 4.0 kapsamında oluşturduğu etkileşim ve faydalarından bahsedilmiştir. İş zekası sistemleri, yoğun olarak hizmet sektöründe kullanılmasından dolayı, üretim sektöründe pek fazla uygulama örneğine rastlanılmamaktadır. Uygulama kısmında ise, kendi bölgesinde ve sektöründe lider konumda olan bir işletmenin içerisindeki dar boğaz oluşturan ve plansız duruşlardan dolayı üretim planlarını aksatan on makinenin altı aylık verileri incelenmiş, akabinde ortaya çıkan veriler bulut ortamına taşınarak veri setleri oluşturulmuş, orada analiz edildikten sonra ilgili birimlerin aksiyon sürecine fayda sunabilecek bir proaktif olarak varlık yönetimi için karar destek sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effects of Industry 4.0 in all areas of our lives, the decision-making process and methods were investigated, the value of information technologies in decision-making was mentioned, business intelligence, which is accepted as the most effective and latest information technology that supports decision-making, and its value in decision-making. has been focused. The interaction and benefits of the 21st century, which is accepted as the digital age, to human life within the scope of Industry 4.0 are mentioned. Since business intelligence systems are used extensively in the service sector, there are not many examples of applications in the production sector. In the application part, the six-month data of ten machines that created a bottleneck in a business that is the leader in its region and sector and that disrupted the production plans due to unplanned stoppages were examined. A decision support system has been established for proactive asset management that can provide benefits.