İş yaşamında kabul ve eylem formu'nun (İYKE) ruhsal bozukluğu olan bireylerde geçerliği ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Validity of the work life acceptance and action forum (WAAQ)) in individuals with mental disorders and investigation of associated factors
  1. Tez No: 913145
  2. Yazar: DİDEM OKTAY KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma İş Yaşamında Kabul ve Eylem Formu'nun (İYKE) ruhsal bozukluğu olan bireylerde geçerliğini ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Metodolojik türde yürütülen bu araştırma Ekim 2023 - Ocak 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bulunan Kızıltepe Devlet Hastanesine bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı hastalar oluşturmuştur (N=331). Örneklemin belirlenmesinde seçkisiz örneklem yöntemi kullanılmış ve ölçek formunun madde sayısı dikkate alınmıştır. Araştırmanın güvenirliğini artırmak ve veri kayıplarını göz önünde tutmak amacıyla araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 167 birey araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu ile İş Yaşamı Kabul ve Eylem Formu (İYKE) kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrulayıcı faktör analizleri, iç geçerlilik katsayısı ve iki yarı test tutarlılığı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Doğrulayıcı faktör analizi, modelin iyi bir uyum gösterdiğini (x2/SD: 1,49, GFI: 1.00, RMSEA: 0.054, SRMR: 0,030) ortaya koymuş ve Cronbach α katsayısı 0.943 ile formun yüksek iç tutarlılık güvenilirliğine sahip olduğunu doğrulamıştır. Tüm maddelere ait t değeri 1.96'nın (12.00-16.26) üzerindedir. İYKE'nin puan ortalaması 25.01+9.33 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the validity and related factors of the Work Life Acceptance and Action Form (WAAQ) in individuals with mental disorders. Material and Method: This methodological study was conducted between October 2023 and January 2025. The population of the study consisted of patients registered to the Community Mental Health Centre affiliated to Kızıltepe State Hospital in Kızıltepe district of Mardin (N=331). Random sampling method was used to determine the sample and the number of items of the scale form was taken into consideration. In order to increase the reliability of the study and to take into account data losses, 167 individuals who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate in the study constituted the sample of the study. Sociodemographic Data Form and Work Life Acceptance and Action Form (WAAQ) were used to collect the data. The data obtained were analysed by confirmatory factor analyses, internal validity coefficient and two-half test consistency. Results: Confirmatory factor analysis revealed that the model showed a good fit (x2/SD: 1.49, GFI: 1.00, RMSEA: 0.054, SRMR: 0.030) and confirmed that the form had high internal consistency reliability with a Cronbach α coefficient of 0.943. The t value of all items was above 1.96 (12.00-16.26). The mean score of the WAAQ was found to be 25.01+9.33.