Aziridin halkası içeren şeker türevleri sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of sugar derivatives containing aziridine ring and investigation of their biological activities
- Tez No: 913147
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Gabriel-Cromwell tepkimesi ile ilk defa N-sübstitüe şeker türevi ferrosenil aziridinler sentezlenmiştir. Elde edilen diastereomerik türevler renkli olduklarından dolayı kolon kromotografisi ile kolayca birbirinden ayrılmışlardır. Bu çalışmada sentezlenen ferrosenil aziridinil şeker türevlerinin yeni bileşikler olması yanında, bildiğimiz kadarı ile Gabriel-Cromwell tepkimesinin ilk defa şeker türevleri sentezinde uygulanmasıdır. Şekerler her ne kadar büyük moleküller olsalar da sınırlı sayıda fonksiyonel grup içerirler. Dolayısıyla bu çalışma sentetik şeker kimyası içinde değerli bir çalışma olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Gabriel-Cromwell rection was applied for the first time in the synthesis of N-substituted sugars having ferrocenyl and aziridinyl units. Since the obtained derivatives are diastereomer and colored, they have readily been separated and isolated. This is, to the best of our knowledge, the unique example of ferrocenyl-aziridnyl sugar synthesis, besides their first sugar-aziridine synthesis by the Gabriel-Cromwell reaction. Althhough sugars are large molecules, they have limited functional groups. In this context, present research is valuable for the synthetic carbohydrate chemistry.