Data quality issues in geospatial data and their effects on governmental decision making process
Coğrafi verilerde veri kalitesi problemleri ve bunların kamusal karar alma süreçlerindeki etkileri
  1. Tez No: 913152
  2. Yazar: BERK BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL KADİR GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Güvenilir ve İsabetli kararların alınması elbette karar alma süreçlerinin doğru bir şekilde kurgulanması ve uygulanmasına bağlıdır. Bu kurgunun ise en temelinde ise hiç şüphesiz kullanılan veriler bulunmaktadır. Dolayısı ile karar alma süreçlerinde kullanılacak verilerin eksiksiz, gerçeğe uygun ve tutarlı olması alınan kararların da o nispette güvenilir ve isabetli olmalarına yardımcı olacaktır. Verilerin, bu koşulları taşıdığını ifade etmek için kullanılan kavrama veri kalitesi, bu koşulları taşımalarının ganati edilmesi sürecine ise veri kalitesi süreci adı verilmektedir. İşte bu bağlamda veri kalitesi süreci için, verilerin amaç için uygun hale getirilebilmesi adına kalite problemlerinin belirlenmesi, ekibin bu çalışmaya hazırlanması, çalışmaların icra ve otomatize edilmesidir demek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
That reliable and accurate decision is taken naturally depends on properly building and applying of decision making processes. There is no doubt that basis of the build process is the data that is used. Thus the more complete, accurate and consistent data which is used within decision making processes helps the more reliable and accurate decisions to make. The concept which is used to express that the data possess these conditions is called Data Quality. And the process guarantees the data to possess these conditions is called Data Quality Management. In this context, It will not be wrong to say that Data Quality Process is that determining the quality problems, preparation of the employees, applying and automatization to make the data suitable for the Orgnaization's purpose.