Timpanoplasti yapılan hastalarda uzun kolumella şeklinde yapılan kemikçik rekonstrüksiyonunun işitme sonuçlarına etkisi
The effect of long columella ossicular reconstruction on hearing outcomes in patients undergoing tympanoplasty
  1. Tez No: 913153
  2. Yazar: HALİT ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Altunkaynak H, Timpanoplasti Yapılan Hastalarda Uzun Kolumella Şeklinde Yapılan Kemikçik Rekonstrüksiyonunun İşitme Sonuçlarına Etkisi, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı. Gaziantep, 2024. Bu çalışma işitme kayıpların giderilmesinde, inkusun şekillendirilerek uzun kolumella şeklinde yerleştirilmesinin etkili bir teknik olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlayan retrospektif bir çalışmadır. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) kliniğinde Ocak 2014-Ocak 2024 arasında yapılmış timpanoplasti operasyonları incelenmiş olup 96 hastanın odyolojik ve klinik bulguları değerlendirilmiştir. Uzun süreli kulak akıntısı ve işitme kaybı olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Rutin KBB muayenesi ve otomikroskopik değerlendirme sonrasında odyolojik olarak ameliyat için uygun bulunan hastalar cerrahiye alınmıştır. Ameliyat sırasında elde edilen bulgular ile ameliyat sonrası takip verileri hasta dosyalarından kaydedilmiştir. Uyguladığımız kemikçik zincir rekonstrüksiyon tekniği sonrasında elde edilen odyolojik sonuçlar karşılaştırılmış ve verilerin istatistiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 96 hasta dahil edilmiş olup katılımcıların % 62,5'i erkek, % 37,5'i kadın hastalardan oluşmaktadır ve bireylerin % 40,6'sı sağ kulağından, % 59,4'ü ise sol kulağından ameliyat olmuştur. Sol kulaktan ameliyat olan bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası işitme ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p=0,391). Sağ kulaktan ameliyat olan bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası işitme ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p=0,450).
Özet (Çeviri)
This retrospective study aims to evaluate whether shaping the incus into a long columella configuration and placing it as part of ossicular reconstruction is an effective technique for addressing hearing loss. Tympanoplasty operations performed between January 2014 and January 2024 at the Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology (ENT) were reviewed, and the audiologic and clinical findings of 96 patients were analyzed. Patients with prolonged ear discharge and hearing loss were included in the study. After routine ENT examinations and otomicroscopic evaluations, patients deemed audiologically suitable for surgery underwent the procedure. Intraoperative findings and postoperative follow-up data were recorded from patient files. The audiological results obtained following the ossicular chain reconstruction technique were compared, and statistical analysis of the data was performed. A total of 96 patients were included in the study, with 62.5% of the participants being male and 37.5% female. Of the patients, 40.6% underwent surgery on the right ear, while 59.4% had surgery on the left ear. No statistically significant difference was found between the preoperative and postoperative hearing measurements of individuals who underwent surgery on the left ear (p=0.391). Similarly, no significant difference was observed in preoperative and postoperative hearing measurements for patients who underwent surgery on the right ear (p=0.450).