Metastatik meme kanseri tanılı hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi ve biyomarker ilişkisi
Evaluation of cognitive functions in patients with metastatic breast cancer diagnosis and biomarker relationship
  1. Tez No: 913156
  2. Yazar: LAMIYA SADIRKHANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLSÜM GÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Tarama tetkikleri ve toplumun bilinçlenmesi ile erken tanı alan hastalar artsa da halen hastaların çoğu metastatik evrede karşımıza çıkmaktadır. Hormon pozitif HER2 negatif meme kanseri grubunda dünya çapında tüm kılavuzlarda önerilen tedavi CDK 4/6 inhibitörleri ile endokrin tedavilerin kombinasyonu şeklindedir. Bu tedavileri kullanan hastalar uzun yıllar yaşamakta; oral kullanılan ilaçlar sayesinde günlük işlerine ve çalışma hayatlarına devam etmektedir. Yapılan klinik çalışmalarda ilaçların hematolojik, nefrolojik, kardiyolojik vb yan etkileri belirtilse de bu tedavilerin kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada amacımız, CDK4/6 inhibitörü+endokrin tedavilerin kognitif fonksiyonlar üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde metastatik hormon pozitif meme kanseri tanısıyla CDK4/6 inhibitörü+endokrin tedavi kullanan; Bilinen beyin metastazı, aktif antidepresan-antipsikotik kullanımı, iskemik ya da hemorajik inme öyküsü ya da mental retardasyon tanısı olmayan hastalara tedavi başında ve tedavinin 6.ayında kognitif fonksiyonları değerlendirmek üzere MoCa testi uygulanmıştır. Eş zamanlı hastaların demografik ve patolojik özellikleri; HALP ve GNR indeks gibi inflamatuar/nutrisyonel skorları hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 73 hastanın 56'sı postmenopozaldi. CDK 4/6 inhibitörü olarak hastalardan 58'i ribosiklib 15'i palbosiklib tedavisi almaktaydı. En sık görülen metastaz yeri %64,4 ile kemikti. Ortalama izlem süresi 35 ay olan hastaların ortalama CDK kullanım süreleri 21 aydı. Tedavi sırasında 17 hastada progresyon gözlendi.Hastaların tedavi öncesi ve 6.ayında yapılan MoCA testi ile kognitif fonksiyon değerlendirilmesinde hem cut off değere göre hem de General Linear Model Repeated Measures Test Analizinde kognitif fonksiyonlarda anlamlı azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Breast cancer is the most common cancer in women. Although the number of patients diagnosed early is increasing with screening tests and public awareness, most patients still appear in the metastatic stage. In the hormone-positive HER2-negative breast cancer group, the treatment recommended in all guidelines worldwide is the combination of CDK 4/6 inhibitors and endocrine therapies. Patients who use these treatments live for many years and continue their daily work and working lives thanks to oral medications. Although clinical studies have indicated hematological, nephrological, cardiological, etc. side effects of drugs, the effects of these treatments on cognitive functions are unknown. Our aim in this study is to investigate the effects of CDK4/6 inhibitor + endocrine treatments on cognitive functions. Materials and methods: MoCa test was applied to patients diagnosed with metastatic hormone positive breast cancer, using CDK4/6 inhibitor+endocrine therapy; without known brain metastasis, active antidepressant-antipsychotic use, history of ischemic or hemorrhagic stroke or mental retardation, at the beginning of treatment and at the 6th month of treatment to evaluate cognitive functions in the Medical Oncology Clinic of İzmir Atatürk Education and Research Hospital. Simultaneously, demographic and pathological characteristics of the patients; inflammatory/nutritional scores such as HALP and GNR index were calculated. Results: Of the 73 patients included in the study, 56 were postmenopausal. 58 of the patients were receiving ribociclib and 15 were receiving palbociclib treatment as CDK 4/6 inhibitors. The most common metastatic site was bone (64.4%). The mean follow-up period of the patients was 35 months and the mean duration of CDK use was 21 months. Progression was observed in 17 patients during treatment. In the evaluation of cognitive function with the MoCA test performed before and at the 6th month of treatment, a significant decrease in cognitive functions was observed both according to the cut-off value and in the General Linear Model Repeated Measures Test Analysis.