Kanser hastalarında anemi sıklığı ve sebeplerinin incelenmesi
Study of frequency and causes of anemia in cancer pati̇ents
- Tez No: 435502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖNEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GiriĢ: Anemi kanser hastalarında sık görülen hematolojik klinik bir tablodur. Aneminin hastalarda tüm sistemik fonksiyonları, emosyonel ve kognitif fonksiyonları da içeren etkisi, yaşam kalitesine ve sağ kalıma olumsuz etkileri bilinmektedir. Kanser hastalarında anemi etyolojsi çeşitli mekanizmalarla açıklanan kansere sekonder anemi, sistemik kemotarapi (KT), radyoterapi (RT) ve kronik hastalıkların eşlik ettiği durumlardan oluşan multifaktöryel nedenlerle açıklanır. Hastalarda hafif halsizlikten günlük rutin aktivitelerini kısıtlayan çeşitli semptomların görüldüğü kanser kliniğine eşlik eden anemi sıklığını, sebeplerini tanımlamak kanserli hastanın yaşam kalitesi, sağ kalımını artırmak ve anemi tedavi yönetimini belirlemek açısından önemlidir. Gereç Yöntem: Çalışmaya Düzce Üniversitesi Onkoloji Kliniğine Ocak 2014 - Haziran 2015 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü 312 hasta alınmıştır. Biz çalışmamızda retrospektif olarak demografik özellikler, kronik hastalıklar, kanser türü, evresi, kansere yönelik KT ve RT, anemi etiyolojisine yönelik hematolojik ve biyokimyasal tetkikleri içeren data oluşturduk. Onsekiz yaş altı hastalar ve klinik, laboratuvar ve görüntüleme gibi dosya bilgi yetersizliği olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Hgb değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Anemia is a hematologic clinical presentation that is frequently observed among cancer patients. The effects of the anemia on all systemic functions, emotional and cognitive functions and its negative effects on the life quality and survival of the patients are established. The etiology of anemia in cancer patients is explained via multifactorial reasons that consist of anemia secondary to cancer, systemic chemotherapy (CT), radiotherapy (RT) and the coexistence of chronic diseases. Determining the frequency and the causes of the anemia that accompanies cancer presentation, which includes various symptoms ranging from mild weakness to restricting daily activities, is important to increase the patient's life quality and survival and to determine the treatment management of the anemia. Tools and Method: The study includes 312 patients over the age of 18, who was admitted to the Oncology Clinic of Düzce University between January 2014 and June 2015. We have created data that includes demographic features, chronic illnesses, cancer types, stages, CT and RT for cancer, hematologic and biochemical tests for the etiology of anemia retrospectively in our study. Patients under the age of eighteen and patients with lack of information, such as clinic, laboratory and imaging, were excluded from the study. Patients who have an Hgb value of