Hemşirelik öğrencileri yeterlik ölçeğinin türkçeye uyarlanması: geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the nursing students' competency scale into turkish: validity and reliability study
  1. Tez No: 913161
  2. Yazar: DERYA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KACAROĞLU VİCDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Hemşirelik Öğrencileri Yeterlik Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması amacıyla metodolojik tipte yapıldı. Çalışmanın örneklemini, 19 Ekim-21 Aralık 2023 tarihleri arasında, Muğla ilinde bulunan bir kamu üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf 345 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Veri toplama aşamasında Öğrenci Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencileri Yeterlik Ölçeği ve Hemşirelik Öğrencileri Yetkinlik Ölçeği kullanıldı. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences ve Linear Structural Relations programları kullanıldı. Ölçeğin geçerlik çalışmasında dil geçerliği, kapsam geçerliği ve yapı geçerliği incelendi. Ölçeğin yapı geçerliği, Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi ile incelendi. Faktör analizi öncesi örneklem yeterliğini saptamak için Kaiser-Meyer-Olkin ve Barlett's Küresellik testleri uygulandı. Güvenirlik analizlerinde Cronbach Alpha katsayısı, madde toplam korelasyonu, paralel form eşdeğerliği, test-tekrar test yöntemleri kullanıldı. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0.93, faktör analizinde Kaiser-Meyer-Olkin = 0.953 ve Bartlett küresellik testi x2= 7175.286, p= 0.000 ve Açıklayıcı Faktör Analizi sonucunda toplam varyans 69.407 olarak bulundu. Doğrulayıcı Faktör Analizine ilişkin bulunan uyum indeksi değerlerinin, normal ve kabul edilebilir değerler arasında olması uyumun iyi olduğunu gösterdi. Ölçeğin güvenirlik analizinde toplam Cronbach Alfa katsayısı 0.960 olarak bulundu. Ölçek maddelerinin madde-toplam korelasyonları incelendiğinde 0.40'ın üzerinde değer aldığı görüldü. Ölçeğin eşdeğer form güvenirliğinde istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve yüksek düzeyde ilişki bulundu. Hemşirelik Öğrencileri Yeterlik Ölçeğinin 30 madde ve altı alt boyutu ile Türk toplumunda kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as methodological research to adapt the Nursing Students' Competency Scale into Turkish and ensure its validity and reliability. The study sample consisted of 345 nursing students in their second, third, and fourth years of study at a public university in Muğla province, Faculty of Health Sciences, between October 19 and December 21, 2023. During the data collection phase, the Student Information Form, the Nursing Students' Competency Scale, and the Nursing Students' Proficiency Scale were used. The data obtained from the study were analysed using the Statistical Package for the Social Sciences and Linear Structural Relations programs. In the validity study of the scale, language validity, content validity, and construct validity were examined. The construct validity of the scale was analysed using Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis. Before conducting the factor analysis, the sample adequacy was assessed using the Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett's Test of Sphericity. In the reliability analyses, Cronbach's Alpha coefficient, item-total correlation, parallel-forms reliability (equivalent form reliability), and test-retest methods were used. The scale's Content Validity Index was found to be 0.93. In the factor analysis, the Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.953, and Bartlett's Test of Sphericity was x² = 7175.286, p = 0.000. The total variance explained by the Exploratory Factor Analysis was 69.407%. The fit index values obtained from the Confirmatory Factor Analysis were within the normal and acceptable ranges, indicating that the model fit was good. In the reliability analysis of the scale, the overall Cronbach's Alpha coefficient was found to be 0.960. When examining the item-total correlations of the scale items, it was observed that all items had values above 0.40. In the equivalent form reliability of the scale, a statistically significant, positive, and high-level relationship was found. It was determined that the Nursing Students' Competency Scale, with its 30 items and six subdimensions, is a valid and reliable measurement tool that can be used in the Turkish population.