Hemşirelik öğrencilerinin bütüncül hemşirelik yeterlilikleri ve etik duyarlılıkları ile intihara yönelik damgalama tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between nursing stdudents' holistic nursing competencies, ethical sensitivity, and stigmatizing attitudes toward suicide
- Tez No: 954908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİÇEKOĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin bütüncül hemşirelik yeterlilik ve etik duyarlılıkları ile intihara yönelik damgalama tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişkisel desende tasarlanan araştırmanın örneklemini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören, araştırmaya katılmaya gönüllü toplam 442 hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”“İntihara Yönelik Damgalama Ölçeği”,“Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği”ve“Hemşirelik Öğrencileri İçin Uyarlanmış Etik Duyarlılık Ölçeği”kullanılarak 06.11.2023-31.05.2024 tarihleri arasında öz bildirim ile toplandı. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 22 paket programı kullanıldı. Araştırmaya katılan öğrencilerin %65.61 kadın ve yaş ortalaması 22.06±1.36'dır. Hemşirelik öğrencilerinin“İntihara Yönelik Damgalama Ölçeği'nin damgalama alt boyut puan ortalaması 73.32±18.4; İzolasyon-Depresyon alt boyut puan ortalaması 61,01±9,60, Yüceleştirme-Normalleştirme alt boyut puan ortalaması 27.97±7.17'dir. Öğrencilerin ”Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği“ toplam puan ortalaması 4.26±1.05 ve ”Hemşirelik Öğrencileri İçin Uyarlanmış Etik Duyarlılık Ölçeği" toplam puan ortalaması 5.00±0.73 olarak belirlendi. Öğrencilerin damgalama alt boyut puanı ile etik duyarlılık ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde düşük düzeyde (r:-0.111), bütüncül hemşirelik yeterlik ölçeği toplam puanı ile etik duyarlılık ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde düşük düzeyde (r:0.191) ilişki olduğu belirlendi (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between nursing students' (future healthcare professionals) holistic nursing competencies, ethical sensitivity, and stigmatizing attitudes toward suicide. Designed as a cross-sectional, descriptive, and correlational study, the study sample consisted of 442 third- and fourth-year nursing students from the Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences and Fethiye Faculty of Health Sciences, all of whom voluntarily participated. Data were collected through face-to-face interviews between November 6, 2023, and May 31, 2024, using a descriptive information form, the Stigma of Suicide Scale, the Holistic Nursing Competence Scale, and the Ethical Sensitivity Scale Adapted for Nursing Students. For statistical analysis, the study employed SPSS 22 software. Among the participants, 65.61% were female, with a mean age of 22.06±1.36 years. The mean scores on the subscales of the Stigma of Suicide Scale were as follows: 73.32±18.4 for stigma, 61.01±9.60 for isolation–depression, and 27.97±7.17 for glorification–normalization. The mean total score for the Holistic Nursing Competence Scale was 4.26±1.05, while the Ethical Sensitivity Scale yielded a mean of 5.00±0.73.