Distributions of educational toys on the most-selling toy lists of popular shopping platforms in Turkey according to developmental domains and skills they support
Türkiye'de çevrimiçi platformlarda en çok satılan oyuncakların gelişimsel alanlara ve becerilere göre dağılımının incelenmesi
- Tez No: 913188
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki en popüler online alışveriş platformlarında en çok satan eğitici oyuncakların 3-6 yaş arası çocuklar için hangi gelişim alanlarına ve becerilere yönelik olduğu açısından dağılımını incelemeyi amaçlamaktadır. Çocuklar ve gelişimleri hem ebeveynler hem de eğitimciler için çok önemlidir. Çocuğun öğrenme yolu olan oyun ve oyunun temel araçları olan oyuncaklar da aynı derecede önemlidir. Oyuncaklar, çocuğun doğal öğrenme yolu olan oyuna olanak sunduğu için çocuğun gelişimine ciddi katkılar sağlar. Hem eğitimciler hem de ebeveynler, çocuklara sundukları oyuncakların eğitici yönleri olmasını hedefler. Bu nedenle farklı oyuncaklarla farklı oyun deneyimleri sunmak isterler. Ancak durum her zaman düşünüldüğü gibi değildir. Aslında“eğitici”,“geliştirici”,“öğretici”gibi sıfatlarla satışa sunulan tonlarca oyuncak vardır ancak bu sıfatları gerçekten hak edip etmedikleri veya neden hak ettikleri net değildir. Oyuncakların benzer özelliklere sahip olmasına rağmen farklı isim veya markalarla satılması da tüketiciyi yanıltan ve çocuğun çok yönlü olarak desteklenmesini engelleyen bir etkendir. Günümüzde alışveriş de geçmişe göre farklılaşmış, pratikliği ve ekonomik olması nedeniyle online alışveriş giderek popülerlik kazanmaktadır. Bu platformlarda tüketicilere yüz binlerce oyuncak seçeneği sunulmaktadır. Bu çeşitlilik sayı olarak tatmin edici görünse de kalite ya da kullanım çeşitliliği olarak öyle olmayabilir. Oyuncakların hangi gelişim alanını ve beceriyi desteklediğini bilmek ve pazarı analiz etmek hem tüketicilerin tercihlerini gözden geçirmelerine hem de üreticilerin tüketicilerin artan farkındalığının getireceği talepleri karşılamak durumunda kalmalarına olanak sağlar. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye'de en çok tercih edilen alışveriş siteleri olan Trendyol, Hepsiburada ve N11 platformlarında 3-6 yaş grubuna hitap eden en çok satan ilk 900 oyuncak üç platformdan eşit olarak toplanarak bir popülasyon oluşturulmuştur. Popülasyondan rastgele seçilen 300 oyuncakla, satışa sunulan oyuncakların hangi gelişim alanında hangi becerileri desteklediği ve hangi fiyat aralıklarında oldukları içerik analizi yoluyla belirlenmiştir. Bu çalışma ile satışa sunulan oyuncakların kullanım amacı ve işlem çıktısı açısından dağılımı hem tüketicilere hem de üreticilere sunulmuştur. Bu şekilde çocukları çoklu yollarla desteklemek için daha rasyonel tüketim ve üretim eylemlerinin gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the distribution of the best-selling educational toys on the most popular online shopping platforms in Turkey in terms of which developmental areas and skills they target for children aged 3-6. Children and their development are of great importance for both parents and educators. Play, as the pathway for children's learning, and toys, as the fundamental tools of play, hold equal significance. Toys contribute significantly to a child's development as they facilitate play, which is a child's natural way of learning. Both educators and parents aim for the toys they provide to have educational value for children, thus they seek to offer diverse play experiences with different toys. However, this is not always the case. In reality, there are numerous toys marketed with labels such as“educational,”“developmental,”and“instructive,”but it is often unclear whether they truly deserve these labels or why they do. The fact that toys with similar features are sold under different names or brands can also mislead consumers and hinder the holistic development of children. Nowadays, shopping has transformed compared to the past, with online shopping gaining increasing popularity due to its convenience and cost-effectiveness. These platforms offer consumers hundreds of thousands of toy options. While this variety may seem satisfying in terms of quantity, it may not be so in terms of quality or diversity of use. Knowing which developmental areas and skills toys support, as well as analyzing the market, allows consumers to reconsider their choices and obliges manufacturers to respond to the demands generated by increased consumer awareness. Therefore, this study created a population by collecting the top 900 best-selling toys for the 3-6 age group from three leading shopping sites in Türkiye: Trendyol, Hepsiburada, and N11, with an equal number from each platform. Using a random sample of 300 toys from this population, content analysis was used to determine which developmental areas and skills these toys support and their price ranges. The distribution of the intended use and functional output of the toys was presented to both consumers and manufacturers. In this way, the necessity for more rational consumption and production actions to support children through multiple means has been emphasized.