Semiotics in Charlie Chaplin films
Charlıe Chaplın filmlerinde göstergebilim
  1. Tez No: 913186
  2. Yazar: MAHMUT EKREM ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURAK BÜYÜKTOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Charlie Chaplin'in eserlerinin göstergebilimsel bir analizini üstlenerek, görsel ve anlatısal unsurların sosyal, kültürel ve ideolojik paradigmaları eleştirmek için nasıl inşa edildiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Roland Barthes'ın mit kavramı, Charles Sanders Peirce'ın ikonik göstergeler teorisi ve Ferdinand de Saussure'ün gösteren-gösterilen modeli gibi teorik çerçeveleri kullanarak sınıf eşitsizliği, sanayileşme, yabancılaşma, ırkçılık ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi tekrarlayan tematik konuları eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. Chaplin'in filmleri, mizah ve keskin toplumsal eleştiriyi ustalıkla birleştiren, hegemonik güç yapılarının işleyişine meydan okurken yoksul insanların mücadelelerine dikkat çeken bir sanat biçimi olarak kabul edilir. Çalışma, sözsüz iletişimi güçlendiren ve sosyo-politik yorumun evrensel bir şekilde ifade edilmesini sağlayan jestler, kostümler ve görsel metaforlar da dahil olmak üzere belirli sinema tekniklerinin uygulanmasını vurgulamaktadır. Chaplin'in sanatsal ifadesi, işçi sınıfının mücadelelerini tasvir etmek, toplumsal geleneklerin saçmalığına meydan okumak ve sistemik zorluklarla yüzleşen bireylerin direncini göstermek için incelikli bir kapasite ortaya koymaktadır. Çalışma, bu anlatısal ve görsel yaklaşımları analiz ederek, Chaplin'in filmlerinin tarihsel bağlamları aşan ve 20. yüzyılın başlarındaki kültürel dinamiklerle eleştirel bir şekilde ilgilenen bir eleştiri sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Chaplin'in filmlerini tarihsel ve kültürel bağlamları içinde analiz etmek için göstergebilimsel yöntemler kullanarak, eserlerinin sosyal normlara nasıl meydan okuduğunu göstermektedir. Chaplin, izleyicileri kimlik, eşitsizlik ve kültürel beklentiler gibi konuları eleştirel bir şekilde incelemeye teşvik eder. Filmleri, özgürlük, dayanıklılık ve adalet hakkında önemli konuşmaları teşvik ettiği için güncelliğini koruyor. Mizah ve duygusal derinliğin eşsiz bir karışımıyla Chaplin sadece eğlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda insanları düşündürüyor. Bu çalışmanın amacı, sinemanın anlamlı ve dönüştürücü bir kültürel araç olarak gücü hakkında süregelen tartışmaya katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes a semiotic analysis of Charlie Chaplin's works, emphasizing the ways in which visual and narrative elements are constructed to critique social, cultural, and ideological paradigms. This study critically analyses recurrent thematic issues like class inequality, industrialization, alienation, racism, and gender roles using the theoretical frameworks of Roland Barthes' concept of myth, Charles Sanders Peirce's theory of iconic signs, and Ferdinand de Saussure's signifier-signified model. Chaplin's films are regarded as a form of art that skilfully combines humour and sharp social criticism, bringing attention to the struggles of underprivileged people while challenging the workings of hegemonic power structures. The study emphasizes the application of particular cinematic techniques, including gestures, costumes, and visual metaphors, which enhance nonverbal communication and enable a universal articulation of socio-political commentary. Chaplin's artistic expression reveals a nuanced capacity to depict the struggles of the working class, challenge the absurdity of social conventions, and illustrate the resilience of individuals confronting challenges. By analysing these narrative and visual approaches, the study illustrates how Chaplin's films provide a critique that surpasses historical contexts and engages critically with the cultural dynamics of the early 20th century. This study uses semiotic methods to analyse Chaplin's films within their historical and cultural contexts, showing how his work challenges social norms. Chaplin encourages viewers to critically examine issues like identity, inequality, and cultural expectations. His films remain relevant because they stimulate important conversations about freedom, resilience, and justice. Through a unique blend of humour and emotional depth, Chaplin not only entertains but also makes people think. The aim of this study is to contribute to the ongoing discussion about the power of cinema as a meaningful and transformative cultural tool.