Preschoolers' experiences and discourses during guided play
Okul öncesi dönem çocuklarının rehberli oyun sırasındaki deneyimleri ve söylemleri
- Tez No: 913198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEVİMLİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu durum çalışması, tasarım, katılım ve oyun uygulamalarına odaklanarak çocukların rehberli oyun sırasındaki deneyimlerini ve söylemlerini araştırmaktadır. Aracılı Söylem Analizi, Bourdieu'nun Pratik Teorisi ve Sosyomateryalizmi teorik çerçeve olarak kullanan çalışma, çocukların rehberli oyun sırasında materyallerle, akranlarıyla ve yetişkinlerle nasıl etkileşime girdiğini incelemektedir. Veriler, bir devlet anaokulunda rehberli oyun etkinlikleri uygulanarak toplanmıştır ve katılımcılar 60-72 aylık çocuklardır. Verilerin analizi, müzakere, tasarım öğelerini test etme ve yeni yapılar inşa etme gibi temel tasarım, katılım ve oyun pratiklerinin çocuklar tarafından sıklıkla kullanıldığını ortaya koymuştur. Bulgular, okul öncesi eğitimde materyal ve sosyal unsurların etkileşimine dair içgörüler sunarak temel pratikler arasındaki bağın anlaşılmasına katkıda bulunurken, bu pratiklerin kesiştiği öğrenme anları olan dönüştürücü olayları da vurgulamaktadır. Rehberli oyun sırasında çocuklar, eserler tasarlamak, problem çözmek ve yaratıcılıklarını pratik deneylerle harmanlamak için açık uçlu materyalleri aktif olarak kullandılar. Sosyal olarak, rehberli oyun işbirlikçi davranışlar, çocuklar arasında aktif rol değişimleri ve uzmanlık veya gücün kabulü için ortam sağlamaktadır. Bu süreçler, rehberli oyunun öğrenmeyi ve bütünsel gelişimi desteklemedeki kritik rolünü vurgularken, materyal ve sosyal dinamikleri de ön plana çıkarmaktadır. Bu tez çalışması, okul öncesi eğitim için pratik ve teorik çıkarımlar sunarak rehberli oyun literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This case study explores children's experiences and discourses during guided play, focusing on design, participation, and play practices. Using Mediated Discourse Analysis, Bourdieu's Theory of Practice, and Sociomaterialism as theoretical frameworks, the study examines how children engage with materials, peers, and adults during guided play. The data were collected through implementing guided play activities in a public preschool and the participants were children aged 60-72 months. The analysis of the data revealed that key design, participation and play practices such as negotiation, testing design elements and building new structures were frequently used by children. The findings contribute to understanding the nexus between key practices by offering insights into the interaction of material and social elements in preschool education, while also highlighting transformative events as moments of learning where these practices intersect. During guided play, children actively use open-ended materials to design artifacts, solve problems, and blend creativity with practical experimentation. Socially, guided play provides environment for collaborative behaviors, active role changes between children, and an acknowledgment of expertise or power. These processes highlight the critical role of guided play in supporting learning and holistic development while emphasizing the material and social dynamics. This thesis study contributes to the growing literature on guided play by offering practical and theoretical implications for preschool education.