Maternal discourse styles in the storytelling and reminiscing contexts in relation to preschoolers' perspective-taking abilities
Hikaye anlatımı ve anı konuşması bağlamlarında annelerin anlatı stilleri ve okul öncesi dönemdeki çocukların bakış açısı alma becerileri ile ilişkisi
  1. Tez No: 804372
  2. Yazar: ELİF BÜRÜMLÜ KISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma a) Türkçe konuşan annelerin günlük yaşamda çocuklarıyla birlikte sıklıkla dahil oldukları hikaye anlatımı ve anılar hakkındaki konuşmalarında belirgin bir söylem stilini benimseyip benimsemediklerini, b) annelerin bu bağlamlardaki söylem stillerinin çocukların görsel, sosyal-bilişsel ve sözdizimsel akış açısı alma yetenekleri ile olan ilişkisini sosyokültürel bir bakış açısıyla incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmanın tüm seanslarına katılan 120 anne ve 3- ile 5-yaş aralığındaki çocukları son örnekleme dahil edilmiştir. Her anne-çocuk çiftinden yazısız bir hikaye kitabını anlatmaları ve laboratuvarda birlikte deneyimledikleri belirli bir olay hakkında ('Define Avı' oyunu) konuşmaları istenmiştir. Çocukların kelime dağarcığı ve bakış açısı alma ile ilgili bir dizi yetenekleri (görsel bakış açısı alma, yanlış kanı anlama, sözdizimsel tümleme) ölçülmüştür. Küme analizleri sonuçlarına göre; anne-çocuk hikaye anlatımı sırasında farklı söylem stilini benimseyen iki grup anne bulunurken (hikaye anlatıcılar, hikaye oluşturucular), aynı anneler çocuklarıyla birlikte geçmiş deneyimleri hakkında konuşurken farklı söylem stillerine sahip üç grup anne bulunmuştur (anı anlatıcılar, anı anlattıranlar, anı oluşturucular). Annelerin hikaye anlatma stillerinin çocukların yaşına göre, anı paylaşımı stillerinin de kendi eğitim seviyelerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Hikaye anlatıcıların çocukları hem görsel hem de sentaktik bakış açısı alma görevlerinde hikaye oluşturucuların çocuklarından daha iyi performans göstermiştir. Anı anlattıranların çocukları ise anı anlatıcılarının çocuklarından görsel bakış açısı alma görevinde daha başarılı bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, bireye ve bağlama duyarlı anne anlatı stillerinin okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal-bilişsel anlayışları üzerindeki rolü açısından tartışılarak, gelecek çalışma ve uygulamalar için çıkarımlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate a) whether Turkish-speaking mothers adopt distinct discourse styles across two common daily narrative contexts of storytelling and reminiscing? b) whether and how mothers' discourse styles in each context would be associated with children's visual, socio-cognitive, and syntactic perspective-taking (PT) abilities? One-hundred twenty mothers and their 3- to 5-year-old children participated in all study sessions. Each mother-child dyad was asked to narrate a wordless storybook and converse about a shared and specific event they experienced in the lab ('Treasure Hunt' game). Children's vocabulary and perspective-taking abilities (visual PT, false belief understanding, comprehension of syntactic complementation) were assessed. Cluster analyses indicated two distinct styles of mothers when they narrated a storybook with their children (storytellers, story builders), whereas three styles of mothers were found when the same mothers talked about their Treasure Hunt memory (co-teller, elicitor, constructor). Maternal education, as well as children's age and verbal contributions, were shown to play a significant role in mothers' assuming a discourse style depending on the context. Children of storytellers scored higher in both visual and syntactic PT tasks than children of story builders. Children of memory elicitors also outperformed children of memory co-tellers in visual PT tasks. Implications and future directions are discussed within the sociocultural view that argues for the individually and contextually sensitive nature of maternal narrative scaffolding for preschoolers' social understanding.