Fluxes of desire: Queer monstrous becomings in contemporary horror cinema
Arzunun akışları: Çağdaş korku sinemasında queer ve canavarca oluşlar
  1. Tez No: 913199
  2. Yazar: RÜYA NEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez, çağdaş korku sinemasında queerlik ve canavarlık arasındaki kesişimi yeniden değerlendirerek queer korku çalışmaları alanında baskın olan kimlik temelli ve temsili çerçevelerin ötesine geçmeyi amaçlamaktadır. İkilikler üzerine kurulu (örneğin, özne/öteki, erkek/kadın, insan/insan-dışı) psikoanalitik ve yapısalcı yaklaşımlara bir alternatif sunarak bu yaklaşımların heteronormatif önyargılarını eleştirir ve gerçek hayattaki queer deneyimlerin akışkanlığını ve belirsizliğini, aynı zamanda bu deneyimlerin canavarsı figürlerdeki tezahürlerini açıklamakta yetersiz kaldıklarını vurgular. Daha olumlayıcı bir yaklaşım arayışında, bu tez, Deleuze ve Guattari'nin oluş (becoming) teorisinin yanı sıra Rosi Braidotti, Patricia MacCormack ve Verena Conley gibi çağdaş Deleuzecü düşünürlerin görüşlerinden yararlanarak queerlik ve canavarlığı, katı kategorizasyonları ve antropo-fallogosantrik düzen içindeki yorumları sorgulayan akışkan, belirsiz ve sınır-aşan süreçler olarak yeniden kavramsallaştırır. Bu çalışma, Raw (2016), Bones and All (2022), The Lure (2015), The Untamed (2016), Titane (2021) ve Hellraiser (2022) gibi altı çağdaş korku filmini ele alarak korku sineması çalışmaları, queer kuram ve Deleuzoguattarian felsefesi gibi disiplinlerarası perspektifleri bir araya getirir. Temsili ve kimlik temelli okumaların ötesine geçerek analitik odağı queer-oluşun olumlayıcı ve dönüştürücü potansiyeline kaydırır. Bu bağlamda canavarlık, kimlik, toplumsal cinsiyet, cinsellik ve öznellik gibi hegamonik söylemlerin sınırlarını aşarak alternatif varoluş biçimleri üreten açık uçlu ve dinamik bir radikal yaratıcılık süreci olarak yeniden çerçevelenir.
Özet (Çeviri)
This thesis re-evaluates the intersection of queerness and monstrosity in contemporary horror cinema by moving beyond identity-based and representational frameworks that have dominated queer horror studies. Presenting an alternative to psychoanalytic and structuralist approaches rooted in binary oppositions (e.g., self/other, male/female, human/non-human), it critiques their heteronormative biases and highlights their inadequacy in accounting for the fluidity and ambiguity of real-life queer experiences and their manifestations in monstrous figures. In search of a more affirmative approach, this thesis draws on Deleuze and Guattari's theory of becoming, as well as insights from contemporary Deleuzian scholars like Rosi Braidotti, Patricia MacCormack and Verena Conley to reconceptualize queerness and monstrosity as fluid, indeterminate, and liminal processes that challenge rigid categorizations and interpretations within anthropo-phallogocentric order. Engaging with six contemporary horror films, Raw (2016), Bones and All (2022), The Lure (2015), The Untamed (2016), Titane (2021), and Hellraiser (2022) and bringing together interdisciplinary perspectives in horror film studies, queer theory, and Deleuzoguattarian philosophy, this thesis shifts the analytical focus from representational and identitarian readings to the affirmative and transformative potential of queer-becoming, reframing monstrosity as an open-ended and dynamic process of radical creativity that produces alternative modes of existence beyond the confines of majoritarian discourses on identity, gender, sexuality, and subjectivity.