Deneysel olarak hipotiroid oluşturulan ratlarda dereotu uygulamasının etkileri
Effects of dill application in rats experimentally induced with hypothyroidism
  1. Tez No: 913202
  2. Yazar: BURAK CAN AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sunulan çalışmada propiltiyourasil (PTU) uygulamalarıyla ratlarda hipotiroidi oluşumunun tiroid hormon düzeyleri, bazı biyokimyasal parametreler ve tiroid dokusu histolojisine ve dereotunun (Anethum graveolens L.) alkolik ekstraktının bu parametrelere etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla her bir grupta 6'şar adet rat olacak şekilde; Kontrol, Dereotu, Hipotiroid, Hipotiroid+Dereotu ve Tween-80 olmak üzere 5 farklı grup oluşturuldu. İlgili gruplara hipotiroidi oluşturulması amacıyla her gün aynı saatte 10 mg/kg PTU (Sigma, P3755) gavaj yoluyla verildi. Dereotu uygulamaları ilgili gruplara her gün 300 mg/kg dereotu ekstraktı %0.05 Tween-80 içerisinde gavaj yoluyla verildi. Tween-80 grubuna ise dereotu ekstratı çözücüsünün etkisinin belirlenmesi amacıyla %0.05 Tween-80 gavaj yoluyla verildi. Toplam 28 gün süren çalışma sonucunda anesteziye alınıp servikal dislokasyon yolu ile sakrifiye edilen ratlardan intrakardiyak olarak kan örnekleri alındı. Elde edilen serum örneklerinde fT3, fT4, TSH hormon düzeyleri ELISA yöntemi ile diğer biyokimyasal parametreler ticari kitler aracılığıyla belirlendi. Alınan tiroid dokusu histolojik incelemeler amacıyla kullanıldı. Çalışmanın sonucunda elde edilen yüksek TSH ve düşük T3, T4 hormon düzeyleri ile oluşturulan hipotiroidinin, düzensiz follikül, folliküler hipertrofi ve hiperplazi, foliküllerin lümenlerinde koloid kaybı gibi verilerle histolojik olarak da desteklenebilir nitelikte olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In the present study, the aim is to investigate the effects of propylthiouracil (PTU) administration on thyroid hormone levels, certain biochemical parameters, and thyroid tissue histology of hypothyroidism in rats, as well as the effects of alcoholic extract of dill (Anethum graveolens L.) on these parameters. For this purpose, five different groups were formed as Control, Dill, Hypothyroid, Hypothyroid+Dill and Tween-80, with six rats in each group. In order to induce hypothyroidism in the related groups, 10 mg/kg PTU (Sigma, P3755) was administered via gavage at the same time every day. Dill extract was administered to the relevant groups at a dose of 300 mg/kg in 0.05% Tween-80 solution via gavage daily. In the Tween-80 group, 0.05% Tween-80 was given via gavage to assess the effect of dill extract solvent. Blood samples were obtained intracardially from rats were anaesthetised and sacrificed by cervical dislocation at the end of the 28-day study. Serum samples were analysed to determine fT3, fT4, and TSH hormone levels using the ELISA method, while other biochemical parameters were assessed with commercial kits. Thyroid tissue was used for histological examinations. Hypothyroidism, induced by high TSH and low T3 and T4 hormone levels, was histologically confirmed by irregular follicles, follicular hypertrophy and hyperplasia, and colloid loss in the lumen of follicles. No significant differences were observed in lipid parameters (cholesterol, triglyceride, HDL) and liver enzyme levels (ALT, ALP, AST) in the hypothyroid groups.