Deneysel hipotiroidizmde kardiovasküler bulgular ve kafeinin etkileri
Cardiovascular findings and effects of caffeine in experimental hypothyroidism
- Tez No: 659282
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tiroid hormonları birçok organın normal çalışması için gerekli hormonlardır. Bu hormonların eksiklik veya fazlalıkları organ ve sistemlerin çalışmalarının bozulmasına yol açar. Tiroid hormon bozukluklarından kardiovasküler sistemin de etkilendiği bildirilmektedir. Ancak bu alandaki çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Hipotiroidizm hem insanlar hem de hayvanları etkileyen ve sık gözlenen problemlerdendir. Bu çalışmanın amacı propylthiouracil (PTU) ile hipotiroid oluşturulan ratlarda şekillenebilecek kardiovasküler bulguları incelemek ve kafeinin etkisini değerlendirmektir. Hipotiroid oluşturulan bu ratlarda kafeinin kalp, tiroid ve kan parametreleri üzerindeki etkisini patolojik olarak incelemektir. Çalışmada 250- 300 gram ağırlığında Wistar albino ırkı toplam 40 dişi rat kullanıldı ve ratlar 10'ar hayvandan oluşan 4 gruba ayrıldı ve çalışma 2 ayda tamamlandı. Grup 1(Kontrol grubu) normal su ile 2 ay süre ile adlibitum olarak beslendi. Grup 2 (PTU ile hipotiroidizm oluşturulan grup) 10 mg/kg/gün inraperitoneal enjeksiyon ile 2 ay boyunca uygulandı. Grup 3 PTU (10mg/kg/gün) intraperitoneal enjeksiyonu 1 ay uygulayarak hipotiroid oluşturduktan sonra kafein (10 mg/kg/gün) suya karıştırılıp gavaj yolu ile çalışma süresi (ilave 1 ay daha) boyunca verildi. Grup 4 Kafein (10 mg/kg/gün) suya karıştırılıp gavaj yolu ile çalışma süresi boyunca (2 ay) verildi. Çalışma sonunda ratlar anestezi altında dekapite edilerek histopatolojik inceleme için tiroid ve kalp örnekleri toplandı. TSH, T3 ve T4 analizleri için kan alındı ve plazması çıkarıldı. Nekropsi sırasında PTU verilen grupta tiroidlerin belirgin şekilde büyüdüğü dikkati çekti diğer gruptaki ratların tiroidleri normal görünümdeydi. Kalp örnekleri tüm gruplarda normal görünümdeydi. Plazma örneklerinde Grup 2'de TSH düzeyinde yükselme, T3 ve T4 düzeylerinde düşme gözlendi. Diğer grupların hormon düzeyleri normaldi. Histopatolojik incelemede tiroidlerin PTU uygulanan grupta tiroid epitellerinde belirgin prolifererasyonlar dikkati çekti. Kalp dokularının histopatolojik incelemesinde PTU grubunda hiperemi gözlendi. Kalp örnekleri troponin yönünden immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Grup 2'deki ratların myokardında troponin ekspresyonlarının hafif düzeyde azaldığı, PTU kesildikten sonra 4 hafta kafein uygulamasının troponin ekspresyonlarının düzeltilmesine katkıda bulunabileceğini gösterdi. Bu konu ile ilgili değişik doz ve sürelerde kafein uygulamasının araştırılacağı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones are necessary for the normal functioning of many organs. The deficiencies and excesses of these hormones cause the functions of organs and systems to deteriorate. It is reported that the cardiovascular system is also affected by thyroid hormone disorders. However, studies in this area are very limited. Hypothyroidism is a common problem that affects both humans and animals. The aim of this study is to examine the cardiovascular findings that may occur with propylthiouracil (PTU) in rats with hypothyroidism and to evaluate the effect of caffeine. To examine pathologically the effect of caffeine on heart, thyroid and blood parameters in these hypothyroid rats. In the study, a total of 40 female Wistar albino rats weighing 250-300 grams were used and the rats were divided into 4 groups of 10 animals and the study was completed in 2 months. Group 1 (Control group) they were fed with normal water for 2 months as adlibitum. Group 2 (PTU induced hypothyroidism group) was administered with 10 mg / kg / day intraperitoneal injection for 2 months. Group 3 administered PTU (10mg / kg / day) intraperitoneal injection for 1 month and induced hypothyroidism, then caffeine (10 mg / kg / day) was mixed with water and given by gavage for an additional 1 month. Group 4 caffeine (10 mg / kg / day) was mixed with water and given by gavage throughout the study period (2 months). At the end of the study, the rats were decapitated under anesthesia and thyroid and heart samples were collected for histopathological examination. Blood was taken and plasma was removed for TSH, T3 and T4 analyzes. During necropsy, it was noticed that thyroid grew significantly in the group given PTU and the thyroids of the rats in the other group were normal. Heart samples were normal in all groups. In plasma samples, an increase in TSH level and a decrease in T3 and T4 levels were observed in Group 2. Hormone levels of other groups were normal. In histopathological examination, prominent proliferations were noted in thyroid epithelium in the PTU group. Hyperemia was observed in the PTU group in the histopathological examination of the heart tissues. Heart samples were evaluated immunohistochemically for troponin. It showed that troponin expressions were slightly decreased in the myocardium of rats in Group 2, and that caffeine administration for 4 weeks after the PTU was discontinued may contribute to the correction of troponin expressions. The results of this study showed that caffeine administration after the cessation of PTU administration in rats with experimental hypothyroidism can help correct changes in both thyroid and heart. Furthere studies should be conducted to investigate caffeine administration at different doses and durations on this subject.