Ratlarda deneysel subaraknoid hemorajide wogonin'in serebral vazospazma yönelik iyileştirici özellikleri
The ameliorating properties of wogonin against cerebral vasospasm in experimental subarachnoid hemorrhage in rats
- Tez No: 913205
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNDER GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışmada Wogonin'in subaraknoid kanama (SAK) sonrası görülen serebral vazospazm üzerine iyileştirici etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Wistar Albino cinsi 250-350 gram ağırlığında toplam 60 adet rat çalışmaya dahil edildi. Deney grupları, Grup 1 (kontrol, n=12), Grup 2 (Sham grubu, n=12), Grup 3 (SAK Grubu, n=12), Grup 4 (SAK+DMSO grubu, n=12), Grup 5 (SAK+Wogonin grubu, n=12) olacak şekilde randomize edildi. Subaraknoid kanama, sisterna magnaya çift enjeksiyon modeliyle gerçekleştirildi. Deneyin başlangıcından ratların sakrifikasyonuna kadar ilk gün 0, son gün 7 olacak şekilde günler numaralandırıldı. SAK indüksiyonu çift enjeksiyon modeli ile deneyin 0. ve 2. günlerinde uygulandı. Wogonin, çift enjeksiyon modeli ile SAK indüksiyonu tamamlandıktan hemen sonra intraperitoneal yolla 40 mg/kg dozunda uygulandı. Anestezi, cerrahi işlemlerin öncesinde 10 mg/kg xylazine ve 60 mg/kg ketamin ile sağlandı. Deneyin 7. günü intrakardiyak kan ve serebral doku örnekleri alınarak hayvanlar sakrifiye edildi. Elde edilen santral sinir sistemi dokusunda ve kanda interlökin 1 Beta (IL-1β), interlökin 10 (IL-10), sinir büyüme faktörü (NGF), glial derived büyüme faktörü (GDNF) seviyeleri enzyme linked immunosorbent assay (ELİSA) yöntemiyle ve total antioksidan stres (TAS), total oksidan stres (TOS) seviyeleri spektrofotometri yöntemiyle çalışıldı. Baziller arter görülecek şekilde transvers kesilerek bloklanan doku örnekleri, Hematoksilen Eozin ile boyandı. Preparatların morfometrik olarak, görüntülü analiz programı eşliğinde ve ışık mikroskobu altında damar çapları ölçüldü. İmmünhistokimyasal Apoptoz boyama (TUNNEL Metodu) ile vasküler endoteldeki ekpresyon yüzdeleri tespit edildi. Sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma istatistikleri verildi. Sayısal değişkenlerin analizinde ANOVA ve karma etki modellerinden (mixed effects models) faydalanıldı. Posthoc ikili karşılaştırmalarda Tukey Testi ya da Tukey düzeltmeli en küçük kare ortalama karşılaştırmaları yapıldı. Verilerin analizi R 4.4.1 (R Core Team, 2024) programi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the ameliorative effects of Wogonin on cerebral vasospasm after subarachnoid hemorrhage (SAH). Material and Method: A total of 60 Wistar Albino rats weighing 250-350 grams were included in the study. The experimental groups were randomized as Group 1 (control, n=12), Group 2 (Sham group, n=12), Group 3 (SAH group, n=12), Group 4 (SAH+DMSO group, n=12), Group 5 (SAH+Wogonin group, n=12). Subarachnoid hemorrhage was performed with a double injection model into the cisterna magna. From the beginning of the experiment until the sacrification of the rats, the days were numbered as 0 on the first day and 7 on the last day. SAH induction was performed on days 0 and 2 of the experiment with the double injection model. Wogonin was administered intraperitoneally at a dose of 40 mg/kg immediately after SAH induction was completed with the double injection model. Anesthesia was induced with 10 mg/kg xylazine and 60 mg/kg ketamine before surgical procedures. On the 7th day of the experiment, intracardiac blood and cerebral tissue samples were obtained and the animals were sacrificed. Interleukin 1 Beta (IL-1β), interleukin 10 (IL-10), nerve growth factor (NGF), glial derived growth factor (GDNF) levels were determined by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method and total antioxidant stress (TAS), total oxidant stress (TOS) levels were determined by spectrophotometry method in the obtained central nervous system tissue and blood. The tissue samples were transversely cut and blocked to visualize the basilar artery and stained with Hematoxylin Eosin. The tissue specimens were transversely cut and blocked to visualize the basilar artery and stained with Hematoxylin Eosin. Vascular diameters of the preparations were measured morphometrically under a light microscope and with the help of an image analysis program. Immunohistochemical Apoptosis staining (TUNNEL Method) was used to determine the vii expression percentages in the vascular endothelium. Mean and standard deviation statistics were given for numerical variables. ANOVA and mixed effects models were used in the analysis of numerical variables. Posthoc pairwise comparisons were performed using Tukey's test or least square mean comparisons with Tukey's correction. Data analysis was performed with R 4.4.1 (R Core Team, 2024).