Öğretmen adaylarının metaverse farkındalıkları ve eğitimde kullanımına yönelik öngörüleri
Pre-service teachers' awareness of metaverse and their predictions for its use in education
  1. Tez No: 913222
  2. Yazar: EMİRHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarının Metaverse teknolojisine yönelik farkındalıklarının belirlenmesi ve eğitimde kullanımına ilişkin öngörülerine ulaşmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubunu, Türkiye'deki 3 farklı üniversitede öğrenimine devam eden 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden toplam 25 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi ile kategori, tema ve kodlara ayrılarak tablolar ve bulgular oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının metaverse teknolojisini dijital ortamlardan internet aracılığıyla haberdar oldukları ve çoğunlukla sanal ortam olarak tanımladıkları anlaşılmıştır. Öğretmen adaylarının günümüzde kullanılan metaverse bileşenlerine yönelik tanımlama sorularına verdikleri cevapların literatürle uyumlu olması sebebiyle bu teknolojiye ilişkin farkındalıklarının olduğu görülmüştür. Öğretmen adayları Metaverse teknolojisinin gelecek eğitim sisteminde yer alabileceğini ifade etmişlerdir. Öğretmen adayları eğitim öğretim sürecinde öğrencilerin öğrenmelerine katkı sağlayabileceğini, sınıf ortamında gerçekleşmesi zor olan bazı konularda onlara deneyim sağlayabileceğini, öğrenmeyi pekiştirme ve derslere aktif katılımı sağlama açısından avantajlarının olabileceğini belirtmişlerdir. Ancak öte yandan öğrencilerde sosyalleşmeyi azaltabileceği, teknoloji bağımlılığının artırabileceği ve bazı sağlık problemlerine neden olabileceği gibi noktalarda dezavantajlarının olacağını vurguladıkları görülmüştür. Öğretmenler açısından ise farklı teknik-yöntem ve materyal sağlayabileceği, bazı öğretilmesi zor konuların işlenmesinde kolaylık sağlayabileceği ve kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacağı noktalarında olumlu görüş belirtmişlerdir. Ancak teknolojiye zor adapte olmaları ve bu teknoloji nedeniyle öğretimde geri planda kalabilecekleri gibi olumsuz etkileri olabileceği görüşlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the awareness levels of third- and fourth-year teacher candidates in the Computer Education and Instructional Technology department regarding Metaverse technology and to explore their predictions about its potential use in education. The research employed the case study method, a qualitative research approach. The study group was selected using a convenience sampling method and includes a total of 25 teacher candidates from third- and fourth-year students attending three different universities in Turkey. Data were collected through a semi-structured interview form, and the gathered information was analyzed using content analysis, with responses categorized into themes and codes to generate tables and findings. The results of the study indicate that teacher candidates are informed about Metaverse technology primarily through digital media and the internet, often defining it as a virtual environment. Their answers to questions about Metaverse components currently in use were consistent with the literature, which suggests that they have an awareness of this technology. The teacher candidates expressed that Metaverse could be integrated into the future educational system. They noted that it could support students' learning, provide experiences in subjects that are difficult to cover in a classroom setting, and offer advantages in reinforcing learning and encouraging active participation in lessons. However, they also highlighted potential disadvantages, such as a possible reduction in socialization among students, an increase in technology dependency, and potential health issues. From the perspective of teachers, the candidates expressed that Metaverse could provide different techniques and materials, facilitate the teaching of difficult topics, and offer opportunities for their own professional development. On the other hand, they also noted possible negative impacts, such as challenges in adapting to this technology and the risk of teachers playing a secondary role in the instructional process due to the presence of this technology.