Defansif tıp uygulamalarının nedenleri ve sonuçları
Causes and results of defensive medicine practices
  1. Tez No: 913221
  2. Yazar: KUTAY YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma sürecinde, üç farklı ilde bulunan üniversite ile devlet hastanelerinde farklı klinik alanlarda görev yapan hekimlerin başta demografik özellikleri, pozitif ve negatif defansif tıp uygulamalarının hem klinik alanlarda hem de cerrahi ve dahili branşlar olarak genel alanda yaygınlığı, nedenleri ile sonuçları hekim, hasta ve sağlık sistemi yönleriyle kapsamlı olarak ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırma; Erzurum, Kars ve Ağrı illerinde bulunan üniversite ve devlet hastanelerinde görevli, 887 hekimle yürütülmüştür. Çalışmamıza katılım sağlayan hekimlerin sosyo demografik özelliklerini belirleyen formu ile toplamda 67 sorudan oluşan,“Defansif Tıp Uygulamalarının Öncülleri ve Sonuçları Ölçeği”kullanılmıştır. Literatüre, Ünal ve arkadaşları tarafından kazandırılan ölçek defansif tıp uygulamalarını kapsamlı bir şekilde inceleme olanağı sağlarken güvenilirlik ve geçerlilik dercesine sahip ulusal ve uluslararası alanda istisnai kaynak niteliğinde ilk defa kullanılmış olması tez çalışmamızı özgünleştirmiştir. Evreni oluşturan hekimlerin görev yaptıkları hastanelere göre tabakalara ayrılmış ve her tabakadaki hekim sayısı evrendeki hekim sayısına bölünerek tabaka ağırlığı bulunmuştur. Tabaka ağırlıkları örnekleme alınacak toplam hekim sayısıyla çarpılarak her tabakadan alınacak cerrahi ve dâhili branşlardaki hekim sayıları belirlenmiştir. Belirlenen örnek birimlerinin hangi cerrahi ve dahili branşlardaki hekimlerden oluşacağı ise rasgele örnekleme (random sampling) yöntemi ile her bir tabakanın birim no'ları MINITAB programında belirlenmiştir. İstatistiksel analizler için“IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 programı”kullanılmıştır. İlk olarak gruplara ait verilerin frekans ve yüzde dağılımları tespit edilmiştir. Grupların normal dağılıma uygunluğu Tek Örneklem Kolmogorov Smirnov Testi ile incelenmiştir. Ölçek geneli ve alt boyutları iç tutarlılığı (güvenilirlik) Cronbach' Alpha katsayı ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During our study, we examined the demographic characteristics of physicians working in different clinical areas at universities and state hospitals in three different provinces, the prevalence of positive and negative defensive medicine practices both in clinical areas and in the general field such as surgery and internal branches, and the reasons and consequences of the physicians, patients and healthcare systems. It is aimed to present the aspects comprehensively. Our research was conducted with 887 physicians working in university and state hospitals in Erzurum, Kars and Ağrı provinces. The Antecedents and Consequences of Defensive Medicine Practices Scale, which consists of a form determining the socio-demographic characteristics of the physicians who participated in our study and a total of 67 questions, was used. While the scale introduced by Ünal and his colleagues provides the opportunity to comprehensively examine defensive medicine practices, the fact that it has been used for the first time as an exceptional resource in the national and international arena with a degree of reliability and validity has made our thesis study unique. The physicians forming the population were divided into layers according to the hospitals where they worked, and the layer weight was found by dividing the number of physicians in each layer by the number of physicians in the universe. By multiplying the stratum weights by the total number of physicians to be sampled, the number of physicians in surgical and internal medicine branches to be taken from each stratum was determined. The unit numbers of each layer were determined in the MINITAB program using the random sampling method to determine which surgical and internal branches the determined sample units would consist of.“IBM Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0”program was used for statistical analysis. First, the frequency and percentage distributions of the data belonging to the groups were determined. The suitability of the groups to normal distribution was examined with the“One Sample Kolmogorov Smirnov Test. The internal”consistency (reliability) of the overall scale and its sub-dimensions was determined by the Cronbach' Alpha coefficient.