Vekilin (özellikle avukatın) ücret alacağı
Remuneration claim of the agent (especially attorney)
  1. Tez No: 913265
  2. Yazar: BANU ATLI DARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 555
Özet
Tezin konusunu, vekâlet sözleşmesi ve onun özel bir türü olarak avukatlık sözleşmesinde vekil ve avukatın ücret alacağı oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde, her iki sözleşmenin unsurları ele alınmış ve avukatlık sözleşmesinin hukuki niteliği incelenmiştir. Temsil yetkisini gösteren belgenin işgörme alacaklısı tarafından verilmesinin niteliği ve bu belgenin verilmemesinin sonuçları ayrıca ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, vekil ve avukatın ücret alacağının tarihi gelişiminin izi sürülmüştür. Ayrıca, karşılaştırmalı metodun kullanıldığı sonraki bölümlerde referans kolaylığı sağlamak amacıyla, Alman Avukatlık Ücret Kanunu (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz, RVG) kapsamında avukatlık ücretlerini düzenleyen hükümlere genel bir bakış sunulmuştur. Ücretin konusu ve ücret türleri bu bölümde incelenmiş, ücret türleri incelenirken oldukça tartışmalı olan başarı ücreti kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Ücretin miktarının belirlenmesi ve ücret anlaşmasının kanuni sınırlarına ilişkin geniş açıklamalara yine bu bölümde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ücret alacağı ifanın unsurları kapsamında irdelenmiştir. Bu bağlamda ücretin doğumu, ifa borçlusu ve alacaklısı, ifa zamanı ve yeri, ifa ihlallerinin ücret alacağına etkisi, ücret ödeme borcunun sona ermesi ve zamanaşımı konuları ayrı ayrı ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde vekâlet veya avukatlık sözleşmesinde sona erdirme hakkına ilişkin hükümlerin emredici niteliği üzerinde durulmuş, azil ve istifa ile sona ermenin ücret alacağına etkisi incelenmiş, ayrıca vekâlet ve avukatlık sözleşmelerine özgü sona erme sebepleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis focuses on the claim for remuneration by the agent and attorney within the framework of an agency contract and, more specifically, an attorney-client agreement as a distinct type of agency contract. In the first chapter, the elements of both contracts are examined, and the legal nature of the attorney-client agreement is analyzed. The nature of the authorization document provided by the obligor for the performance of services, as well as the consequences of failing to provide this document, are examined in detail. In the second chapter of the thesis, the historical development of the claims for remuneration by agents and attorneys is traced. Additionally, for ease of reference in subsequent chapters utilizing comparative methods, an overview of the regulations governing attorney remuneration under the Rechtsanwaltsvergütungsgesetz is provided. In this chapter, the subject of remuneration and various types of remuneration are examined, with particular emphasis on the highly debated success fee. Additionally, detailed explanations are provided regarding the determination of the remuneration amount and the statutory limits of remuneration agreements. In the third chapter, the claim for remuneration is examined within the scope of the elements of performance. In this context, various aspects are addressed individually, including the arising of the remuneration claim, the obligor and obligee of the performance, the time and place of performance, the impact of performance breaches on the remuneration claim, the termination of the obligation to pay remuneration, and the statute of limitations. In the fourth and final chapter, the mandatory nature of the right to terminate agency or attorney-client contracts is examined in detail. The effects of termination on the remuneration claim, particularly in cases of dismissal and resignation, are analyzed. Additionally, the chapter addresses specific grounds for termination that are unique to agency and attorney-client contracts.