Anonim ortaklıklarda kurumsal sürdürülebilirliğin düzenleme modelleri
Regulation models of corporate sustainability in joint stock companies
  1. Tez No: 913266
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKAY ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR MANAVGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sürdürülebilirlik, tarihin ilkel dönemlerinden bu yana kabul gören bir anlayış olmuş ve zaman içerisinde sürdürülebilirlik, çevresel, sosyal ve ekonomik unsurlar olmak üzere“sürdürülebilir kalkınma”temelinde ele alınan bir kavram haline gelmiştir. Anonim ortaklıklar açısından ise bu konu, kurumsal sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde, sürdürülebilirlik sorunlarının anonim ortaklıklara etkisi, risk ve fırsatların yönetimi, yatırımcıların korunması, hatta geniş anlamdaki tüm menfaat sahiplerinin çıkarları bakımından, öğretide kurumsal yönetim odağında tartışılmıştır. Kurumsal yönetime ilişkin düzenleme modelleri, yasa hükmüne dayanmayan, öneri niteliğindeki ilkeler ile yasa hükmüne dayanan, bağlayıcı nitelikteki kuralları içermektedir. Bu düzenleme modellerinden hangisinin kurumsal yönetim anlayışına daha uygun olduğu ise öğretide sıkça tartışılan bir konu olmuştur. Kurumsal sürdürülebilirlik açısından da benzer tartışma yapılmışsa da konunun iklim krizi, insan hakları gibi aciliyet içeren sorunları bünyesinde barındırması nedeniyle kıyasla daha yoğun tartışılmıştır. Bu kapsamda, çalışmamızda kurumsal sürdürülebilirlik açısından düzenleme modellerinin üstün ve noksan yanları açıklanarak, aynı zamanda düzenleme modellerinin etki değerlendirmesi yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability has been a concept accepted since the primitive periods of history and, over time, has evolved into a concept addressed within the framework of 'sustainable development,' encompassing environmental, social, and economic factors. In terms of joint-stock companies, this issue has been discussed within the framework of corporate sustainability, focusing on the impact of sustainability issues on joint-stock companies, the management of risks and opportunities, investor protection, and the interests of stakeholders in the broader sense, all within the focus of corporate governance. Regulation models regarding corporate governance include non-legal and non-binding principles and binding legal rules. Which of these regulatory models is more appropriate for the corporate governance approach has been a frequently debated subject in the doctrine. Although similar discussions have been made in terms of corporate sustainability, the issue has been discussed more intensely than the other ones due to the fact that it includes urgent issues such as climate crisis and human rights. In this context, the superior and deficient aspects of regulation models in terms of corporate sustainability are explained, and at the same time, the impact assessment of regulation models is made and recommendations are presented.