Türkiye Cumhuriyeti–Cibuti Cumhuriyeti ilişkileri
Relations between the Republic of Turkey and the Republic of Djibouti
  1. Tez No: 913276
  2. Yazar: YOUSSOUF ROBLEH AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin Cibuti Cumhuriyeti'yle ilişkilerinin tarihi, Osmanlı Devleti dönemine kadar gitse de ikili ilişkilerin başlangıcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1977'de Fransa'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Cibuti Cumhuriyeti'ni tanımasına dayanmaktadır. Diplomatik ilişkilerin kurulmasıysa Cibuti Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazanmasından otuz beş yıl sonra, yani 2012'de Cibuti Cumhuriyeti'nin Ankara'da, 2013'te de Türkiye Cumhuriyeti'nin Cibuti'de Büyükelçilik açmasından itibaren başlamıştır. İkili ilişkilerdeki gerçek ivme de Türkiye Cumhuriyeti'nin Afrika açılımı politikası çerçevesinde bu tarihten itibaren gerçekleşmiştir. Bu bağlamda tezin çalışılmasındaki amaç, Türkiye Cumhuriyeti'yle Cibuti Cumhuriyeti arasındaki politik, ekonomik, askerî, sağlık ve eğitim alanlarındaki ilişkilerinin incelenmesi ve bu ilişkilerdeki seviyenin belirlenmesidir. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti ile Cibuti Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından itibaren bugüne kadar yaşanan gelişmelerin incelenmesi ve ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin Cibuti Cumhuriyeti'ndeki etkisinden dolayı bu devletin Türkiye Cumhuriyeti için öneminin belirlenmesi bu tezin kapsamını oluşturmuştur. Özellikle son on yılda ikili ilişkilerin gelişimi hızlanarak iş birliğine yönelmiştir. Bu bağlamda ikili ilişkilerin gelişiminden yapılan çıkarım, bu iki devlet arasında oluşan iş birliğidir.
Özet (Çeviri)
Although the history of the Republic of Turkey's relations with the Republic of Djibouti dates back to the Ottoman Empire, the beginning of bilateral relations dates back to the Republic of Turkey's recognition of the Republic of Djibouti after it declared independence from France in 1977. The establishment of diplomatic relations began thirty-five years after the Republic of Djibouti gained independence, namely when the Republic of Djibouti opened an embassy in Ankara in 2012 and the Republic of Turkey opened an embassy in Djibouti in 2013. The real momentum in bilateral relations has also occurred since this date within the framework of the Republic of Turkey's African opening policy. In this context, the aim of the thesis is to examine the political, economic, military, health and educational relations between the Republic of Turkey and the Republic of Djibouti and to determine the level of these relations. Within this framework, the examination of the developments that have occurred since the establishment of diplomatic relations between the Republic of Turkey and the Republic of Djibouti and also the determination of the importance of this state for the Republic of Turkey due to its influence in the Republic of Djibouti constitute the scope of this thesis. Especially in the last decade, the development of bilateral relations has accelerated and turned towards cooperation. In this context, the inference from the development of bilateral relations is the cooperation that has formed between these two states.