Hannah Höch ve Meret Oppenheım'ın modern sanat tarihindeki yeri ve önemi
The Place and importance of Hannah Höch and Meret Oppenheim in modern art hi̇story
  1. Tez No: 913275
  2. Yazar: CANSU DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dadaizm, 20. yüzyılın en etkili akımlarından biridir ve günümüz sanatının temelini oluşturmuştur. Toplumun, sosyal ve kültürel değerleri sorgulamadan kabul etmelerini eleştirmiştir. Rastlantı ve doğaçlama ile çeşitli teknikler ve yöntemler kullanmışlardır. Fotomontaj sanatının öncülerinden olan Alman sanatçı Höch, yaptığı politik içerikli çalışmalarında kadının toplumsal yerine değinmiştir. Erkeklerin egemen olduğu bir dünyada kolaj ve montajları ile feminen fikirlerini ve güzellik kavramlarını sorgulamıştır. İsviçreli sanatçı Oppenheim, şaşırtıcı biçimlerle birleştirdiği anlamları, sıradan nesneler üzerine yükleyerek izleyiciyi düşünmeye sevk etmiştir. Oppenheim, toplumun cinsiyet üzerine olan tabularını yıkmayı hedeflemiş, toplumun görmeyi reddettiği konuları mizahi bir dille eserlerine yansıtmıştır. Araştırma, birbirini etkileyen iki akımın Dada ve Sürrealizm kadın sanatçılarından yola çıkılarak ilgili literatür doğrultusunda sanatçıların eserlerinin incelenmesi, yaptıkları yenilikler, sanat dünyasına katkıları ve etkilerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dadaism is one of the most influential movements of the 20th century and has formed the basis of today's art. It criticized the society's unquestioning acceptance of social and cultural values. They used various techniques and methods with coincidence and improvisation. German artist Höch, one of the pioneers of photomontage art, touched upon the social place of women in her political works. In a world dominated by men, she questioned feminine ideas and concepts of beauty with her collages and montages. Swiss artist Oppenheim inspired the viewer to think by combining meanings with surprising forms and loading them onto ordinary objects. Oppenheim aimed to break the taboos of society on gender and reflected the subjects that society refused to see in her works with a humorous language. The research was conducted to analyse the works of the artists in line with the relevant literature based on the female artists of Dada and Surrealism, two movements that influenced each other, and to reveal the innovations they made, their contributions to the art world and their effects.