Grafik tasarımda yeni bir medya olarak NFT (Non-fungıble token)
NFT (Non-fungible token) as a new media in graphic design
- Tez No: 913316
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINLA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, NFT (Non-Fungible Token) teknolojisinin dijital illüstrasyon sanatı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. NFT, dijital sanat eserlerinin benzersizliğini ve sahipliğini blockchain teknolojisi aracılığıyla güvence altına alan bir yapıdır. Son yıllarda sanat dünyasında köklü bir dönüşüme yol açan bu teknoloji, özellikle dijital sanatçıların eserlerini küresel ölçekte tanıtma ve yeni gelir modelleri geliştirme fırsatları sunmaktadır. Ancak NFT'lerin dijital illüstrasyon sanatına olan etkileri yalnızca ekonomik düzeyde sınırlı kalmamış, aynı zamanda estetik ve kültürel açıdan da önemli değişikliklere yol açmıştır. Çalışma, NFT platformlarının dijital illüstrasyon sanatçılarına sunduğu fırsatları ve karşılaştıkları zorlukları kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Dijital illüstrasyon sanatçıları, NFT teknolojisi sayesinde eserlerini doğrulanan benzersizliği ile daha geniş bir kitleye ulaştırma şansı elde etmektedir. Bununla birlikte, bu yeni platformlarda sanatın değer algısı ve sahiplik anlayışı da büyük bir değişim göstermektedir. NFT'ler, sanat eserlerinin dijital dünyadaki sahipliğini doğrulayan bir yapı sunduğundan, bu durum sanatın koleksiyon kültürü ve estetiği üzerindeki etkilerini de derinden etkilemektedir. Ayrıca, NFT'lerin gelecekteki potansiyel yönelimlerine dair öngörülerde bulunulmakta, bu teknolojinin dijital sanatın evriminde nasıl bir rol oynayacağına dair önemli bulgular sunulmaktadır. NFT'lerin dijital sanat üzerindeki etkisi, yalnızca bir teknolojik yenilikten ibaret değil, aynı zamanda sanat dünyasında geniş kapsamlı bir kültürel ve estetik değişim sürecine işaret etmektedir. Bu değişim, sanatçıların dijital eserlerini yeniden tanımlamasını ve bu eserlerin değerini ve anlamını yeniden değerlendirmelerini sağlamaktadır. Tez, NFT'lerin dijital illüstrasyon sanatındaki rolünü anlamak ve bu teknoloji ile ilişkili yeni fırsatları keşfetmek isteyen akademik araştırmalar için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of NFT (Non-Fungible Token) technology on digital illustration art. NFT is a structure that secures the uniqueness and ownership of digital artworks through blockchain technology. This technology, which has led to a profound transformation in the art world in recent years, offers digital artists the opportunity to promote their works on a global scale and develop new revenue models. However, the effects of NFTs on digital illustration art are not limited to the economic level but have also brought about significant changes on aesthetic and cultural levels. The study provides a comprehensive analysis of the opportunities offered by NFT platforms to digital illustration artists and the challenges they face. Through NFT technology, digital illustration artists have the chance to reach a broader audience with their verified unique works. Moreover, the perception of art's value and the concept of ownership have undergone significant changes on these new platforms. Since NFTs provide a structure that verifies the ownership of artworks in the digital world, this deeply impacts the culture of art collection and aesthetics. Furthermore, the thesis makes predictions about the potential future trends of NFTs and presents important findings on the role this technology will play in the evolution of digital art. The impact of NFTs on digital art is not only a technological innovation but also signals a broad cultural and aesthetic transformation in the art world. This transformation allows artists to redefine their digital works and reassess the value and meaning of these works. The thesis provides an important resource for academic research seeking to understand the role of NFTs in digital illustration art and explore the new opportunities associated with this technology.