Reflections on procedures and principles of senior public administrator appointments in parliamentary and presidential systems in Türkiye
Türkiye'de parlamenter ve başkanlık sistemlerinde üst kademe kamu yöneticlerinin atanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında bir değerlendirme
- Tez No: 913320
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de başkanlık sisteminde yer alan atama usul ve esaslarının üst kademe kamu yöneticilerinin siyasal karar alma süreçlerine katılımı üzerindeki etkisini incelemektir. Hem parlamenter hem de başkanlık sistemlerinde üst düzey yönetici olarak görev yapmış kişilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular, teorik analizle karşılaştırılmaktadır. Ampirik bulgular ve teorik analiz, Türkiye'deki yeni atama usul ve esaslarının üst düzey yöneticilerin karar alma süreçlerine katılımını azalttığını, aynı zamanda cumhurbaşkanı ve siyasi partisi ile olan ilişkilerini artırdığını göstermektedir. Bu değişim, bürokraside partizanlığın artması ve profesyonelliğin azalması konusundaki endişeleri artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of appointment procedures and principles in the presidential system on the participation of senior administrators in political decision-making in Türkiye. Interviews with individuals who have served as senior administrators under both the parliamentary and presidential systems are employed to compare theoretical analysis with practical experience. The empirical and theoretical findings suggest that the new appointment procedures and principles in Türkiye have reduced the involvement of senior administrators in decision-making, while simultaneously increasing their affiliation with the president and her political party. This shift has raised concerns about increasing partisanship and a decline in professionalism within the bureaucracy.