A corpus-based analysis of vocabulary needs of engineering students at a state university in Türkiye
Türkiye'de bir devlet üniversitesi'ndeki mühendislik fakültesi öğrencilerinin sözcük bilgisi ihtiyaçlarının derlem tabanlı analizi
  1. Tez No: 913319
  2. Yazar: ŞEBNEM ÇİÇEK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Fen dersleri, mühendislik fakültesi müfredatının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çalışma, bir devlet üniversitesindeki birinci sınıf mühendislik öğrencilerinin fen derslerindeki sözcük bilgisi ihtiyaçlarını belirleme gereksiniminden ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçları belirlemenin müfredat veya izlence geliştirme, materyal tasarlama ve ölçme-değerlendirme alanlarında faydalı olacağı düşünülmektedir. Çalışma, fen derslerinde kullanılan ders kitaplarından oluşturulan, nesnel derlem verilerini kullanarak bir sözcük listesi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, birinci sınıf mühendislik öğrencileri tarafından alınan fizik, kimya, biyoloji ve matematik derslerinde kullanılan ders kitaplarından bir derlem oluşturulmuş ve bu derlem üzerinde anahtar sözcük analizi yapılmıştır. Derlem verileri ile oluşturulan listedeki sözcüklerin öğrenciler için ne ölçüde faydalı olduğu ile ilgili uzman görüşü alınmıştır. Nesnel, niceliksel derlem verisinin yanı sıra görüşme ve anketler ile öznel, niceliksel verilerden de yararlanan bu çalışma, pedagojik olarak uygun, derleme dayalı ve 1195 sözcükten oluşan bir hedef sözcük listesi sunmaktadır ve bu listenin yüksek öğrenim düzeyinde fen derslerini alan mühendislik öğrencileri için faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Science courses constitute a significant part of engineering faculties' curriculum. This study is prompted by the need to establish the target needs of freshman engineering students at a state university with a focus on the lexical requirements of the science courses, which is believed to be valuable for curriculum or syllabus design, material development, as well as testing and assessment purposes. This study aims to generate a specialised list of lexical items using corpus frequency data derived from the textbooks used in the science courses. To this end, a corpus is compiled from the textbooks used in physics, chemistry, biology and calculus courses taken by the freshman engineering students, and keyness analysis is conducted on the corpus compiled. The corpus-derived list of keywords specific to science textbooks is then subject to expert opinion with regard to the usefulness of these lexical items for the engineering students. Employing subjective, qualitative data from interviews and questionnaires as well as objective, quantitative corpus data, the study offers a fine-grained, pedagogically convenient, corpus-derived specialised word list, comprising of 1195 lemmas, which is considered to be useful for the engineering students taking science courses at tertiary level.