Kombine spinal epidural anestezi uygulanan sezaryen olgularında epidural top-up yöntemi: Doz-volüm karşılaştırılması
The Epidural 'top-up' in combined spinal epidural anesthesia for cesarean section: The effect of volume versus dose
- Tez No: 91333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. OKAN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Kombine spinal epidural anestezi (KSEA); sezaryen operasyonlarında da kullanılan bir anestezi tekniğidir. KSEA'de epidural top-up ile anestezinin güçlendirilmesi; uygulanan solüsyonun volüm etkisi ya da lokal anestezik ajanın doz etkisi ile açıklanabilir. Bu çalışmada; bu faktörlerden hangisinin daha etkili olduğunu araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alınarak KSEA ile sezaryen operasyonu uygulanacak ASA I- n grubundan, 90 hasta rastgele yöntemle 3 gruba ayrıldı. Hastaların tümüne; oturur pozisyonda, L3-4 intervertebral aralığından, iğne içinden iğne geçirme tekniği kullanılarak KSEA uygulandı. Tüm olgulara % 2'lik lidokain 40 mg (2 mi) + 25 ug fentanii (0,5 mi) intratekal olarak uygulandı ve epidural kateter yerleştirildi. Sistolik (SKB) ve diyastolik kan basmçIan(DKB), kalp atım hızlan (KAH), periferik oksijen saturasyonlan (Sp02) blok öncesi, blok sonrası ilk 10 dakikada sürekli olarak ve sonra her 5 dakikada ölçüldü. Duyusal ve motor blok seviyeleri, vizüel analog skala (VAS), verbal rating skoru (VRS), sedasyon derecesi değerlendirildi. Yan etkiler kaydedildi. Maksimal duyusal blok seviyesi oluştuktan sonra; Grup I'e %2'lik lidokain 40 mg (2 mi) + 50 ug fentanii (1 ml)+7 mi %0,9 NaCI = 10 mi, Grup H'ye %2'lik lidokain 80 mg (4 mi) + 100 ug fentanii (2 mi) + 4 mi %0,9 NaCI = 10 mi ve Grup m'e 10 mi %0,9 NaCI epidural kateterden uygulandı. SKB, DKB, KAH, Sp02, VAS, VRS, sedasyon skoru, yan etkiler, motor ve duyusal blok seviyeleri 30 dakika süresince değerlendirildi. Gruplar arasında demografik bulgular açısından bir fark gözlenmedi (p>0,05). Tüm olgularda mükemmele yakın bir analjezi kalitesi ve cerrahi rahatlık sağlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The epidural“top-up”in combined spinal epidural anesthesia for cesarean section: The effect of volume versus dose Combined spinal epidural anesthesia (CSEA) is a popüler technique for cesarean section. The reinforcement of anesthesia by an epidural“top-up”in CSEA may be explained by a dual mechanism: a volume effect compressing the dural sac and a local anesthetic effect. The purpose of our study was to invastigate the relative importance of each of these factors. A total of 90 patients ASA I- II schedaled for cesarean section under CSEA were randomly divided into 3 groups. Blocks were performed in the sitting position at L3-4 interspace using needle- through- needle technique for CSEA all patients. All patients received a intratecal injection of 2 % lidocain 40 mg (2 ml) + 25 ug fentanyl (0,5 ml) and a epidural catheter. BP (blood pressure), HR (heart rear), Sp02 were measured before blockade, continueous for the first 10 min. and every 5 min. thereafter. The incidence of side effects were evaluated. Vİsüel analog scala (VAS), verbal rating scala (VRS), sedation score, sensory and motor blockade were assessed. After the maximal level of sensory blockade as a result of the subaracnoid injection had been established, an epidural top- up was given according to the randomization. Patients in Group I received 2 % lidocain 40 mg (2 ml) + 50 ug fentanyl (1 ml) + 7 ml saline=10 ml, patients in Group II received 2 % lidocain 80 mg (4 ml) +100 jxg fentanyl (2 ml) + 4 ml saline= 10 ml and patients in Group HI received 10 ml saline. BP, HR, Sp02, VAS, VRS, sedation score, the incidence of side effects, sensory and motor blockade were then assessed for additional 30 min. There was no demographically difference between the groups (p>0,05).We provided nearly excellent analgesia and surgical comfort in all patients.