Sezaryen ameliyatı yapılan obez hastalarda lateral dekübitis ve oturur pozisyonda uygulanan kombine spinal epidural anestezinin maternal ve fetal etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of maternal and fetal effects of combined spinal epidural anesthesia in lateral decubitis and sitting position in obese patients undergoing caesarean surgery
- Tez No: 539413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elektif sezaryen ameliyatı planlanan obez gebelerde lateral dekübitis ve oturur pozisyonda uygulanan KSE anestezinin maternal ve fetal etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya KSE yöntemi ile elektif sezaryen operasyonu planlanan term gebeliği olan ASA I-II 94 obez gebe dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup I (n=47) (Lateral dekübitis pozisyonunda KSE anestezi yapılan hastalar), Grup II (n=47) (Oturur pozisyonda KSE anestezi yapılan hastalar). Tüm hastalara L2-3 veya L3-4 aralıklarından iğne içinden iğne tekniği yöntemiyle KSE anestezi uygulandı. Spinal anestezi için 1.8 ml %0,5 izobarik bupivakain (9 mg) kullanıldı. Tüm olguların demografik verileri ( yaş, boy, kg, BMI, gebelik haftası), bazal ve operasyon süresince 5.,10., 15., 20., 35., 50. dakikalarda, postoperatif 1. ve 2. saatlerde sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı ve ortalama arteryal kan basıncı ve kalp atım hızı değerleri ile anestezi ve yenidoğan parametreleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında, operasyonun 5., 10., 15., 20., 35., 50. dakikalarında ve postoperatif 1. ve 2. saatlerde kaydedilen sistolik kan basıncı, kalp atım hızı ve SPO2 değerleri açısından fark gözlenmedi (p>0.05). Grupların diastolik kan basıncı ve ortalama arteryal kan basıncı değerlerinin ameliyat süresince ve postoperatif 1. saatte benzer olduğu (p>0.05), ancak postoperatif 2. saatte farklı olduğu gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the maternal and fetal effects of CSE anesthesia in the lateral decubitus and sitting position in obese pregnants who were scheduled for elective cesarean section. Methods: The study included ASA I-II 94 obese pregnant women who were scheduled for elective cesarean operation with CSE. Patients were randomly divided into two groups. Group I (n = 47) (Patients who underwent CSE anesthesia in the lateral decubitus position), Group II (n = 47) (Patients undergoing CSE anesthesia in the sitting position). KSE anesthesia was applied to all patients by through needle technique at the L2-3 or L3-4 interspaces. For spinal anesthesia 1.8 ml 0.5% bupivacaine (9 mg) was used. Demographic data of all cases (age, height, kg, BMI, gestational week), baseline and systolic systolic blood pressure, diastolic blood pressure and mean arterial pressure and heart rate values at 5th, 10th, 15th, 20th, 35th, 50th minutes, 1st and 2nd hours of operation and newborn parameters were recorded. Results: Systolic blood pressure, heart rate and SPO2 values were not different between the groups at the 5th, 10th, 15th, 20th, 35th, 50th and postoperative 1st and 2nd hours (p> 0.05). Diastolic blood pressure and mean arterial pressure values of the groups were similar during the operation and at the postoperative 1st hour (p> 0.05), but these values at the postoperative second hour were different between group (p 0.05).