Neoliberal construction of freedom as a work relation: A case of freelance work
Bı̇r ı̇ş ı̇lı̇şkı̇sı̇ olarak özgürlüğün neolı̇beral ı̇nşası: Freelance çalışma örneği
  1. Tez No: 913343
  2. Yazar: GÜRSU SEZEN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tez, neoliberal bir çalışma ilişkisi olarak özgürlüğün inşasını araştırmaktadır. Bir vaka olarak freelance danışmanlara odaklanarak, freelance danışmanların neoliberal özgürlüğü nasıl deneyimlediklerini incelemektedir. Teorik arka plan neoliberalizme dayanmaktadır. Neoliberalizm, piyasa odaklı ilkelere, bireysel sorumluluğa, esnekliğe ve emeğin metalaşmasına doğru kayışı vurgulamaktadır. Tez, proje bazlı çalışan 23 iç ve dış danışmanla yapılan derinlemesine görüşmelerin analizi yoluyla, serbest danışmanların karşı karşıya kaldığı bilişsel, edimsel ve ilişkisel faktörlere ilişkin özgürlük anlatılarını anlamayı amaçlamaktadır. Temel bulgular, özgür olma deneyiminin proje ve müşteri seçme, otorite veya patron tabi olmama, çalışma yeri ve zamanına karar verme şeklinde kategorize edilebileceğini göstermektedir. Öte yandan, özgürlüğün neoliberal bir iş ilişkisi olarak inşasının sınırları ve zorlukları vardır. Neoliberal çalışma ilişkileri altında serbest çalışan danışmanların deneyimleri özgürlük ve özerkliği teşvik etse de, özgürlüğün inşası genellikle ekonomik baskılar, iş yükü ve zaman yönetimi sorunları ile sosyal ve psikolojik zorluklar tarafından kısıtlanmaktadır. Özgürlüğün inşası ve özgürlükten yararlanma yaş, cinsiyet, medeni durum ve deneyim düzeyi gibi faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the construction of freedom as a neoliberal work relation. Focusing on freelance consultancy workers as a case, it examines how freelance consultancy workers experience neoliberal freedom. The theoretical background is rooted in neoliberalism. Neoliberalism highlights the shift towards market-driven principles, individual responsibility, flexibility, and the commodification of labor. Through an analysis of in-depth interviews conducted with 23 internal and external consultants working on a project basis, the thesis aims to understand the narratives of freedom on the cognitive, performative, and relational factors that freelance consultants are faced with. Key findings show that the experience of being free can be categorized as choosing projects and clients, having no authority or boss, and deciding workplace and time. On the other hand, the construction of freedom as a neoliberal work relation has its limits and challenges. Though the experiences of freelance consultants under neoliberal work relations promote freedom and autonomy, the construction of freedom is often constrained by economic and financial insecurity, workload and time management problems, and social and psychological challenges. The construction and enjoyment of freedom are significantly influenced by factors such as age, gender, marital status, and experience level.