News media portrayal of mental health and psychological problems: An analysis of daily newspapers in Türkiye
Ruh sağlığı ve psikolojik problemlerin haber medyasında tasviri: Türkiye'deki günlük gazetelerin analizi
- Tez No: 913344
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Medyadaki temsillerin sağlık dahil olmak üzere algı ve gündemlerin inşasında önemli sembolik kaynaklar sağladığı bilinmektedir. Ruh sağlığı ve mental bozuklukların küresel ölçekte en fazla damgalanan ve hassasiyet teşkil eden insan koşullarından biri olarak devam ettiği de kabul görmektedir. Gazeteler, sağlık konularında en etkili ve güvenli bilgi ve görüş kaynaklarından biri olarak öne çıkar. Buna bağlı olarak bu araştırma, Türkiye'de günlük olarak Türkçe yayımlanan altı gazeteden 2014 – 2018 arasında beş senelik zaman diliminde yer alan mental sağlık, psikolojik sorunlar ve mental sorunlara sahip bireylerin konu olduğu kesitsel örneklem olarak seçilmiş haberlerdeki (N=577) tasvirleri incelemeyi amaçlamaktadır. Betimleyici ve tematik analizlerle kategorize edilen haberlerde en çok öne çıkan çerçeveler, bu çerçevelerin ilgili gazete ve yıllara göre dağılımı ile birlikte çerçevelemedeki epizodik ve tematik modeller ve bu modellerin ilgili gazete ve yıllara göre dağılımının yanı sıra uzman görüşleriyle desteklenmiş sorumlu gazetecilik gibi bazı unsurlar, etik gazetecilik uygulamalarına yönelik olarak analiz edilmekte, yorumlanmakta ve tartışılmaktadır. Egemen haber medya çerçevelerinin toplumsal sorunları tanımlamada ve kamusal söylem ile tutumları şekillendirmede güçlü bir rol oynadığı görüşüne dayanarak bu araştırmanın ruh sağlığı ve psikolojik sorunların haberlerde yer alması özelinde kamu sağlığı, gazetecilik pratikleri ve toplumsal farkındalığa ilişkin farklı bir görüş açısı ve alternatif çerçeveleme uygulamaları sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Media representations are known to provide important symbolic resources for the construction of perception and agendas in different domains, including health. It is also acknowledged that mental health and mental disorders remain as one of the most stigmatized and sensitive human conditions at global level. Newspapers stand as one of the most influential and reliable sources of information as well as opinion on health issues. Accordingly, this research aims to examine the portrayal of mental health, psychological problems and individuals with mental problems based on the news items of the six daily newspapers of Türkiye published in Turkish language within a five-year time interval between 2014 and 2018, chosen as a cross-sectional sample (N=577). Through the news items to be categorized by descriptive and thematic analysis, the most major frames, their distribution by the newspapers and years, along with the episodic thematic models of framing with their distribution by the newspapers and years, as well as some elements of responsible reporting like providing accurate information supported by expert opinions with respect to ethical journalism are analyzed, interpreted and discussed. Considering that the dominant news media frames are powerful in defining social problems and shaping public discourses as well as attitudes, the research is projected to provide a different perspective and alternative modes of framing applications concerning public health, journalistic practices and social awareness, specifically with regard to news coverage concerning mental health and psychological problems.