Çocuklarda postoperatif analjezide kaudal, ketamin, alfentanil ve alfentanil+ketamin uygulamalarının karşılaştırılması
The Comparision of caudal, ketamine, alfentanil and alfentanil+ketamine administration in the postoperative analgesia in children
  1. Tez No: 91335
  2. Yazar: AHMET BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÇOCUKLARDA POSTOPERATIF ANALJEZİDE KAUDAL KETAMIN, ALFENTANİL VE ALFENTANİL + KETAMİN UYGULAMALARININ KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Çalışmamızda, çocuklarda postoperatif ağrı tedavisinde tek doz kaudal alfentanil, alfentanil+ketamin ve ketaminin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik kurulu'nun ve ebeveynlerin onayı alınarak sünnet, hipospadias ve inguinal herni operasyonu geçirecek, yaşları 1-10 arasında değişen, ASA I-II grubu 60 çocuk çalışma kapsamına alındı. Anestezi indüksiyonu, yüz maskesi kullanılarak % 5-7 konsantrasyonda sevofloran,% 50 azot protoksit ve % 50 oksijen ile sağlandı. Endotrakeal entübasyon uygulandıktan sonra hastalara sol lateral dekübitus pozisyonu verilerek kaudal blok uygulandı. Hastalarımız rastgele herbiri 20 hastadan oluşan 3 eşit gruba ayrıldı. Grup I' de alfentanil (20 ug/kg), grup IF de alfentanil (20 ug/kg)+ketamin (0.5 mg/kg) ve grup IIP de ketamin (0.5 mg/kg) serum fizyolojik ile sulandırılarak,0.5 ml/kg volüm ile kaudal blok uygulandı. Ağrı, CHEOPS ve sedasyon ise sedasyon 5 puan testi ile değerlendirildi. Grupların yaş, ağırlık, operasyon türleri, süreleri, hemodinamik ve solunum parametreleri arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05). CHEOPS değerlerinin postoperatif 1. ve 5. dakikalarda Grup IH' de, grup I ve Il'ye göre, postoperatif 10. dakikada ise yalnız grup IH' de, grup I' e göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi.(p0.05)Hastalarımızın hiçbirinde hipotansiyon, bradikardi,hipoksi ve bradipne görülmedi. Sonuçta; çocuklarda kaudal ketamin, alfentanil ve alfentanil + ketamin ile etkin ve güvenli postoperatif analjezi sağlandığı; ancak ketamin ve alfentanil + ketamin ile sağlanan analjezinin tek basma kaudal alfentanile göre daha uzun ve ek analjezik gereksiniminin daha az olduğu; alfentanilin ketaminin etkisini artırmadığı kanısına varıldı. Anahtar sözcükler : Alfentanil, Kaudak blok, Ketamin, Postoperatif Ağrı VI
Özet (Çeviri)
THE COMPARISION OF CAUDAL KETAMINE, ALFENTANIL AND ALFENTANİL + KETAMINE ADMINISTRATION IN THE POSTOPERATIVE ANALGESIA IN CHILDREN ABSTRACT Aim of this study was to compare the effects of single dose of caudal alfentanil, alfentanil plus ketamine and only ketamine in children's postoperative pain management. After approval by the Çukurova University Ethics Committee and an informed consent from parents was undertaken, 60 children,ASA status I or II, aged between 1 and 10,undergoing circumcision, hypospadias and inguinal herniorraphy, included in the study. Anesthesia was inducted via face mask, with inhaled sevoflurane 5-7 % concentration and 50 % NO 2 in oxygen. After trachea was intubated, children were placed in left lateral decubitis position and then caudal blocking was provided. Children were divided into three equal groups with 20 patients each randomly. In Group I alfentanil (20 ug/kg), in group II alfentanil (20 ug/kg) plus ketamin (0.5 mg/kg) and in group in ketamin (0.5 mg/kg) was administered in saline with a volume of 0.5 ml/kg caudally. Pain is evaluated with CHEOPS and sedation is evaluated with Sedation- 5 point test. No statistical differences were found in age, weight, hemodinamic and respiratory parameters between the groups.