The economic growth effects of alternative early human capital investment policies in the Turkish economy
Türkiye ekonomisinde alternatif erken beşeri sermaye yatirim politikalarinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 913355
  2. Yazar: SERAP SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE ŞİRİN SARAÇOĞLU, DOÇ. DR. ÇAĞAÇAN DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Erken çocukluk gelişimi (EÇG) ve EÇG yatırımı konusu, özellikle gelişmekte olan ülkeler söz konusu olduğunda son zamanlarda ön plana çıkmaktadır ve Birleşmiş Milletlerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer almaktadır. Yakın zamana kadar beşeri sermaye okullaşma yılı ile ilişkilendirilmiştir. Ancak son çalışmalar beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemin doğum öncesi dönemden başlayarak ve örgün eğitimden önce sona eren EÇG döneminde gerçekleştiğini göstermektedir. Bu dönemdeki deneyimlerin ve hatta hamilelik öncesi anne sağlığının bireyin beşeri sermayesi üzerinde kalıcı etkileri vardır. EÇG döneminde bireyin beşeri sermayesine yatırım yapmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde yatırım yapmaktan daha etkilidir. Bu tezde, ebeveynlerin beşeri sermaye yatırımının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini genel denge çerçevesinde inceleyen, 9 dönemli bir örtüşen nesiller modeli geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda ebeveyn beşeri sermayesi ve fiziksel girdi içeren çok dönemli bir beşeri sermaye oluşum teknolojisi kullanarak, en yüksek ekonomik büyüme oranına ulaşmak için EÇG dönemini hedefleyen alternatif politikaların etkilerini araştırmaktayız. 2019 Türkiye verilerine göre kalibre ettiğimiz modelimizde beşeri sermayeye doğrudan katkı sağlayan zorunlu eşleştirme fonları politikasının, gelir artırıcı götürü (lump-sum) sübvansiyon politikasından daha etkili olduğunu bulmaktayız. Çocuk vergi kredisi politikasında belirli bir gelir seviyesinden sonra azalan kredi miktarı, sübvansiyonun tüm gelir seviyelerine eşit olarak verildiği götürü sübvansiyon politikasına göre daha düşük ekonomik büyümeye yol açmaktadır. Ayrıca, EÇG döneminde ebeveynlere verilen sübvansiyonların çocuğa örgün okul döneminde yapılan yatırımı arttırdığı da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of early childhood development (ECD) and investment in ECD has come to the forefront recently, especially in the case of developing countries, and it is among the 2030 Sustainable Development Goals of the United Nations. Until recently, human capital has been associated with years of schooling. However, the latest studies show that brain development is fastest in the ECD period, which starts in the prenatal period and ends before formal schooling. Experience during this period and even maternal health before pregnancy have persistent effects on human capital of an individual. Investing in human capital during the ECD period is more effective than investing later in life. In this thesis, we develop a 9-period overlapping generations model examining the impact of parental human capital investment on economic growth, in a general equilibrium framework. Using a multiperiod human capital formation technology with parental human capital and physical input, we investigate the effects of alternative policies targeting the ECD period to reach the highest economic growth rate. We calibrate our model to 2019 Turkish data and find that mandatory and matching funds policy, which directly contribute to human capital, are more effective than income-increasing lump-sum subsidy policy. In the child tax credit policy, the decreasing amount of credit after a certain income level leads to lower economic growth than in the lump sum subsidy policy, in which the subsidy is given equally to all income levels. Also, ECD subsidies raise the investment made for the child in the schooling period.