The city as a performative stage: A socio-spatial analysis of Meşâ'irü'ş-şu'arâ
Performatif bir sahne olarak şehir: Meşâ'irü'ş-şu'arâ'nın sosyo-mekânsal bir analizi
- Tez No: 913356
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, tezkiretü'ş-şu'arâ adlı bir grup metinde anlatılan şairlerin sosyalleşme pratiklerini odağına alarak Osmanlı kent tahayyülünü ve sosyal ağının çeşitli yönlerini keşfetmektedir. Bu çalışmanın amacı erken modern Osmanlı başkenti olan İstanbul'da çeşitli noktalarda bir araya gelen ve farklı sosyal çevrelere mensup erkeklerin deneyim, hareketlilik ve performans çeşitliliğini araştırmak ve haritalandırmaktır. Bu, şairlerin, onların karşılaşmalarının ve mekân kullanımlarının on altıncı yüzyıl yazarı 'Âşık Çelebi'ye ait Meşâi'irü'ş-şu'arâ adlı metinde nasıl anlatıldığının ve algılandığının eleştirel bir analizi yoluyla gerçekleştirilecektir. Sosyal pratikler ve mekânsallık arasındaki etkileşimi incelemek için, bu çalışma çeşitli mekân ve muhitleri konumları ve kentsel bağlamları açısından inceler ve bunların şairlerin günlük yaşamları ve şehirle olan ilişkileri hakkında neyi ortaya çıkardığını belirlemeye çalışır. Ayrıca, şehrin erkeklerin performansları için bir sahne işlevi üstlenerek nasıl elitlerin statü, toplumsal cinsiyet dinamikleri ve kent hakkındaki önyargılarını ve endişelerini ortaya çıkardığına dair sorular sorar. Böylelikle, tez erkeklerin şehirdeki hareketlerinin ve şehri sahiplenme biçimlerinin on altıncı yüzyıl Osmanlı İstanbul'unda yeni yeni ortaya çıkan kentlilik imgeleri ve genişleyen kamusal alan yelpazesiyle nasıl ilişkili olduğunu inceler.
Özet (Çeviri)
The prospective study explores aspects of the Ottoman urban imagination of a city and its social network through a focus on the socialization practices of poets narrated in a group of texts called tezkiretü'ş-şu'arâ (biographical dictionary of poets). The purpose of this study is to investigate and map the diversity of experience, mobility, and performance of men of different paths who congregated in various spots in the early modern Ottoman capital, Istanbul. This will be accomplished through a critical analysis of how poets, as well as their encounters and use of space, were narrated and perceived in a specific text, Meşâi'irü'ş-şu'arâ (Stations of Poets), written by a sixteenth-century literati 'Âşık Çelebi. To explore the interaction between social practices and spatiality, this study examines various spots and residences in terms of their location and urban context, and attempts to specify what these reveal regarding the poets' daily lives and relationships with the city in a larger context. Furthermore, it poses questions regarding how the city as a stage for men's performances reveals the elites' biases and anxieties about status, gender dynamics and the urban environment. Accordingly, the thesis scrutinizes the ways men act in, and claims the city and how this relates to the novel modes of urbanity and expanding range of public spaces that made itself evident in sixteenth-century Ottoman Istanbul.