The amphitheater of Pergamon: Cultural identity and urban physiognomy
Bergama amfitiyatrosu: Kültürel kimlik ve kentsel fizyonomi
  1. Tez No: 913354
  2. Yazar: AYŞE BİKE BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Amfi tiyatro tipik bir Roma binasıydı. Roma'da Kolezyum, benzersiz derecede etkileyici bir Roma anıtı ve Roma emperyalizminin ve ideolojisinin hem göstereni hem de değiştiricisi olarak duruyordu. Eyaletlerde, özellikle de batıda, amfitiyatro bir Roma kenti için vazgeçilmezdi. Ancak Doğu illerinde sayıları azdı ve Küçük Asya'daki dört ilden biri, derin ve kalıcı bir Helenistik kimliğe sahip bir şehir olan Bergama'da bulunuyordu. O halde neden burada? Neden Bergama? Bu çalışma, Bergama amfitiyatrosunu inceleyerek Roma ve Bergama arasındaki ilişkiyi, aradaki kültürel etkilerin çeşitliliğini ve bu etkilerin Bergama'yı, özellikle de Bergama amfitiyatrosunu nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Kültürel alışverişin birçok yönünü ve amfitiyatroyu kimlik inşasının odak noktaları olarak ele alan bu çalışma, Romalı olmanın ne anlama geldiğini sorgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
The amphitheater was the quintessential Roman building. At Rome, the Flavian amphitheater stood as a singularly impressive Roman monument and both a signifier and a modifier of Roman imperialism and ideology. In the provinces, especially in the west, the amphitheater was essential to a Roman town. In the Eastern provinces, however, they were few, and one of the only four in Asia Minor was located in Pergamon, a city with a deep and lasting Hellenistic identity. Why here, then? Why Pergamon? This study aims to examine the Pergamene amphitheater while exploring the relationship between Rome and Pergamon, the variety of cultural influences in between, and how these influences impacted Pergamon, especially the Pergamene amphitheater. By considering multiple sides of cultural exchange and the amphitheater as focal points of identity building, this study will question what it means to be Roman.