Taking off headscarves: Religion and diverse subjectivities in Turkey
Başörtüsünü çıkarmak: Günümüz Türkiye'sinde din ve farklı öznellikler
  1. Tez No: 913357
  2. Yazar: İPEK BOLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türkiye'de başörtülü kadınların kamusal alandaki varlığı 1960'lı yıllardan bu yana çeşitli şekillerde tartışılmış ve bir sorun olarak görülmüştür. Kamusal alanda başörtüsü yasakları 2010'lu yılların ikinci yarısına kadar birçok kez uygulanmış ve kaldırılmıştır. Günümüzde başörtüsü kamusal alanda serbesttir; ancak“başörtüsü sorunu”farklı şekillerde varlığını sürdürmektedir. Tıpkı başörtüsü sorununda olduğu gibi, Müslüman kadın profilinde de değişimler mevcuttur. Bu değişimlerle birlikte“başörtüsünü çıkaran kadınlar”ın temsil ettiği grup, kariyerlerine ve akademik çalışmalarına devam edebilmek için başörtüsünü çıkarmak zorunda kalan öğrenci ve çalışan kadınlardan, başörtüsünü kendi isteğiyle çıkaran ve bu kararından gururla söz eden genç kadınlara dönüşmüştür. Bu araştırmanın amacı, bugün başörtülerini çıkaran kadınların deneyimlerini bağlamsallaştırmak ve tarihselleştirmektir. Günümüz Türkiye'sinde öznelliklerini, kamusal alanlardaki varlıklarını ve başörtülerini nasıl yönlendirdikleri ve müzakere ettikleri analiz edilirken, önceki kuşak başörtülü kadınlar ile bugün başörtüsü takan ve sonra çıkaran kadınlar arasındaki süreklilikler ve kopuşlar, benzerlikler ve farklılıklar gösterilmektedir. Dini inançlar, yaşam tarzları, kamusal alan kullanımı ve kendini ifade etme arasındaki iç içe geçmiş ilişkiler bütünü incelenmiştir. Başörtüsünü çıkaran kadınların kendi deneyimlerini nasıl algıladıklarını anlamak üzere yirmi iki yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the presence of women wearing headscarves in public spaces has been problematic in various ways since the 1960's. Until the second half of the 2010s, headscarf bans in public spaces were applied and lifted numerous times. Today, the headscarf is permitted in public spaces; however,“the problem of the headscarf”still exists in different ways. Just like the problem of the headscarf, the profile of Muslim women has also changed. With these changes, the meaning of“the women who took off their headscarves”transformed from the students and working women who had to take off their headscarves to continue their careers and academic studies, into young and proud women who willingly took off their headscarves. The aim of this research is to contextualize and historicize the experiences of the women who took off their headscarves today. How they navigated and negotiated their subjectivities, presences in public spaces, and their headscarves in today's Turkey is analyzed while showing the continuities and ruptures, similarities and differences between the previous generations of headscarved women and the women who wore and then took off their headscarves today. The intertwined relationship between religious beliefs, lifestyles, public space usage, and self-expression is examined. Twenty- two semi-structured in-depth interviews were conducted in order to understand how the women who took off their headscarves perceived their experiences.