Empirical analysis of the relationship between manufacturing value added, GDP per capita and foreign direct investment inflows in Guinea
Gıne'de imalat katma değeri, kişi başına gayrı safi yurtiçi hasıla ve doğrudan yabancı yatırım girişleri arasındaki ilişkinin ampirik analizi
- Tez No: 913360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIH AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gine, Ulusal Sanayi Geliştirme Politikasından (PNDIG) belirtilen kapsamlı bir sanayileşme yolculuğuna başlamıştır. Bu çalışma, İmalat Katma Değeri (İKD), Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişleri ve kişi başına düşen GSYİH arasındaki ilişkiyi, PNDIG'nin dönüştürücü etkilerine odaklanarak araştırmaktadır. Bu çalışmada 1988-2022 dönemini kapsayan veriseti ile Gine'nin sanayileşme stratejisini incelemek için ARDL modelleme tekniklerini kullanmaktadır. Çalışma, İKD ve DYY girişlerinin Gine'nin ekonomik performansı üzerindeki uzun vadeli etkilerini ve kısa vadeli dinamiklerini analiz etmektedir. Çalışma, DYY ile kişi başına düşen GSYİH arasındaki uzun vadeli ilişkiyi doğrularken, imalat sektörünün verimliliğini ve teknolojik gelişimini artırma ihtiyacının altını çizmektedir. Ayrıca, çalışma DYY girişleri ile kişi başına düşen GSYİH arasındaki pozitif korelasyonu vurgulayarak, yabancı yatırımların Gine'nin ekonomik büyümesini yönlendirmedeki rolünü göstermektedir. Bu ilişkilerin yanı sıra, çalışma, gecikmeli MVA'ların kişi başına düşen GSYİH üzerindeki etkisini vurgulayarak, sanayi direncini ve ekonomik performansı güçlendirmek için inisiyatif alan politika müdahalelerine duyulan ihtiyacı göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Gine'nin sanayileşme anlatısını anlamaya katkıda bulunarak, ülkenin sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik kalkınma hedefleriyle uyumlu ampirik içgörüler sunmaktadır. Bu araştırma ile eyleme geçirilebilir politika yolları sağlayarak ve kritik araştırma boşluklarını ele alarak, Gine'nin sanayi potansiyelini kullanma ve kalıcı refaha ulaşma yolculuğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Guinea has embarked on a comprehensive industrialization journey outlined in the National Industrial Development Policy (PNDIG). This study investigates the relationship between MVA, FDI inflows, and GDP per capita in Guinea, with a focus on the transformative effects of the PNDIG. This study uses ARDL modeling techniques to examine Guinea's industrialization strategy with a dataset covering the period 1988-2022. The study analyzes the long-term impacts and short-term dynamics of MVA and FDI inflows on Guinea's economic performance. The study confirms the long-term relationship between MVA and GDP per capita, while highlighting the need to enhance the manufacturing sector's productivity and technological sophistication. Additionally, the study emphasizes the positive correlation between FDI inflows and GDP per capita, illustrating the role of foreign investment in driving Guinea's economic growth. In addition to these relationships, the study emphasizes the influence of lagged MVAs on GDP per capita, showing the need for initiative-taking policy interventions to strengthen industrial resilience and economic performance. In conclusion, this study contributes to understanding Guinea's industrialization narrative, providing empirical insights that are aligned with the country's sustainable and inclusive economic development goals. By providing actionable policy pathways and addressing critical research gaps, this research supports Guinea's journey to harness its industrial potential and achieve lasting prosperity.