A critical analysis of assistive technologies: An appendage or a commodity
Yardımcı teknolojilere dair eleştirel bir analiz: Uzantı mı meta mı?
  1. Tez No: 913362
  2. Yazar: ELİF NUR AYBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. SAYGUN GÖKARIKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim, Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, engellilerin yardımcı teknolojilere ilişkin tecrübelerinin asla yalın bir teknik deneyime indirgenemeyeceğini, aksine bu deneyimlerin ekonomik, sosyal ve politik birçok boyutu bulunduğunu iddia etmektedir. Bu bağlamda, protez ve ortez alanındaki temel aktörlerle bunlar çevresindeki dinamikleri üç başlıkta incelemeyi hedeflemektedir. İlk olarak, modern protez ve ortez alanının oluşumu ve gelişimi, Türkiye, Birleşik Devletler ve Britanya odağında, modern devlet ve sanayileşme bağlamında tarihselleştirilmektedir. İkinci olarak, çağdaş Türkiye odağında, protez ve ortez alanını teşkil eden kurumlar, yasal düzenlemeler ve piyasa dinamikleri incelenmektedir. Son olarak ise protez kullanıcılarının kimlik edinimi, beden algısı, bağımsız yaşam deneyimleri gibi özneleşme pratikleri, kişilerin beyanlarına bağlı kalınarak, sosyal ve tarihsel bir bağlama yerleştirilerek irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research argues that the experiences of people with disabilities regarding assistive technologies cannot be reduced to a mere technical encounter; instead, it claims that these experiences encompass various economic, social, and political dimensions. In this context, the study aims to examine the dynamics surrounding prosthetics and orthotics realm through three lines of inquiry. Firstly, the formation and development of the modern prosthetics and orthotics realm are historicized in the context of institutionalization of the modern state and the industrialization process, focusing specially on Turkey, the United States, and Britain. Secondly, within the scope of contemporary Turkey, the institutions, legal regulations, and market dynamics constituting the prosthetics and orthotics realm are explored. Finally, the subjectivity processes of prosthetic users, including practices of identity formation, body perception, and experiences of independent living, are examined by adhering to individuals' statements and placing them within a social context.