Butik üretim sofra seramiği tasarımında kullanıcı deneyimi
User experience in boutique production tableware ceramic design
- Tez No: 913363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA SÖZBİR KÖYLÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Seramik, insanlık tarihi boyunca hem işlevsel hem de estetik bir obje olarak çeşitli kullanım alanları bulmuş, özellikle sofra kültüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Bu tez çalışmasında, butik üretim sofra seramiği tasarımının kullanıcı deneyimine olan etkileri incelenmektedir. Bu kapsamda, Bodrum'daki orta-üst sınıf restoranlarda yemek sunumunda kullanılan sofra seramiklerinin, kullanıcıların fiziksel ve duyusal deneyimleri üzerindeki rolü ele alınmıştır. Seramik ürünlerin rengi, dokusu ve biçimi gibi tasarım unsurları, yemek sunumu sırasında kullanıcının duyusal ve fiziksel deneyimini şekillendirerek algıları üzerinde derin bir etki bırakmaktadır. Estetik ve işlevselliğin bu şekilde birleşmesi, kullanıcılara zengin ve tatmin edici bir yemek deneyimi sunulmasına katkı sağlamaktadır. Bu unsurlar, kullanıcının sadece bir yemek değil, aynı zamanda bir bütün olarak sunum deneyimi yaşamasını desteklemekte ve bu süreçte algıları etkileyerek daha derinlemesine bir bağ kurmasına olanak vermektedir. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı çalışmada literatür taraması ve saha çalışması olmak üzere iki aşamalı bir yöntem benimsemiştir. Literatür taraması; tasarım, seramik tasarımı, beslenme, gastronomi, kullanıcı deneyimi alanında yayımlanmış tezler, kitap, makale, dergi, internet vb. kaynaklara dayanmaktadır. Bodrum'daki orta-üst sınıf restoranlarda yapılan yerinde araştırma ve gözleme dayalı saha çalışmaları ise kullanıcıların katıldığı anketlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramics have found various areas of use throughout human history as both a functional and aesthetic object, and have an important place especially in table culture. This thesis examines the effects of boutique production table ceramic design on user experience. In this context, the role of table ceramics used in food presentation in middle-upper class restaurants in Bodrum on the physical and sensory experiences of users is discussed. Design elements such as color, texture and shape of ceramic products shape the user's sensory and physical experience during food presentation and leave a deep impact on their perceptions. This combination of aesthetics and functionality contributes to providing users with a rich and satisfying dining experience. These elements support the user to experience not only a meal but also a presentation as a whole, and during this process, they affect perceptions and allow them to establish a deeper connection. In the study where qualitative and quantitative research methods were used together, a two-stage method was adopted as literature review and field study. The literature review is based on sources such as theses, books, articles, magazines, internet etc. published in the fields of design, ceramic design, nutrition, gastronomy, user experience. On-site research and observation-based field studies conducted in middle-upper class restaurants in Bodrum were supported by surveys with users.