Cognitive emotion regulation strategies in adolescence: Investigating the role of mothers' beliefs about shaming and negative parenting on maladaptive strategies
Ergenlikte bilişsel duygu düzenleme stratejileri: Annelerin ayıplamaya ilişkin inançları ve olumsuz ebeveynlik davranışlarının uyumsuz stratejiler üzerindeki rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 913368
  2. Yazar: SEVİNÇ AKKAYA TAHTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde, ergenlik dönemindeki bilişsel duygu düzenleme stratejileri Türkiye temsili bir örneklem kullanılarak iki çalışma aracılığıyla incelenmiştir. İlk olarak, Çalışma 1, beş bilişsel duygu düzenleme stratejisinin (kendini suçlama, ruminasyon, felaketleştirme, olumlu yeniden odaklanma ve yeniden değerlendirme) farklı okul seviyelerinde ve cinsiyetlerde kullanımını incelemiştir. Ayrıca, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin uyumsallığı, okul düzeyi ve cinsiyetin düzenleyici rolü göz önünde bulundurularak, içe yönelim ve dışa yönelim problemleriyle ilişkili olarak test edilmiştir. Çalışma 2 ise, uyumsuz varsayılan düzenleme stratejilerinin anne kaynaklı öncüllerini incelemiştir. Bu kapsamda, annelerin utandırmaya ilişkin inançları, anneden algılanan ebeveyn reddi ve psikolojik kontrol gibi olumsuz ebeveynlik davranışlarının risk faktörü olarak, uyumsuz stratejiler ile ilişkileri incelenmiştir. Özellikle, ebeveynlik inançlarının ebeveynlik davranışları aracılığıyla gelişimsel sonuçları yordadığını öne süren literatür ışığında, annelerin utandırma inançları ile uyumsuz stratejiler arasındaki ilişkide olumsuz ebeveynlik davranışlarının aracı rolü test edilmiştir. Ayrıca, okul düzeyi ve cinsiyet, öne sürülen aracılık bağlantısında olası düzenleyici faktörler olarak ele alınmıştır. Sonuçlara göre, Çalışma 1, okul seviyesi arttıkça uyumsuz stratejilerin arttığını, bazı uyumlu stratejilerin ise özellikle kızlar için azaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, cinsiyetten bağımsız olarak, olumlu yeniden değerlendirmenin ilkokuldaki içe yönelim v ii sorunları ile negatif ilişkili olduğu görülmüştür. Öte yandan, pozitif yeniden odaklanmanın negatif yönde; kendini suçlama ve felaketleştirmenin ise pozitif yönde ortaokuldaki içe yönelim ve dışa yönelim problemleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışma 2 ise; annelerin utandırma inançlarının ilkokul ve ortaokulda anne reddini pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca, anne reddi ruminasyonu negatif yönde yordarken, psikolojik kontrol tüm okul seviyelerinde tüm uyumsuz stratejileri pozitif yönde yordamıştır. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis examined cognitive emotion regulation strategies in adolescence through two studies using a representative sample from Türkiye. Study 1 examined the use of five cognitive emotion regulation strategies (i.e., self-blame, rumination, catastrophizing, positive refocusing and reappraisal) across different school levels and genders. Moreover, the adaptiveness of the strategies was tested in relation to internalizing and externalizing problems by considering moderating role of school level and gender. Study 2 examined maternal antecedents of putatively maladaptive regulation strategies. Specifically, mothers' beliefs about shaming, and negative parenting behaviors, namely maternal rejection and psychological control were investigated as possible risk factors for maladaptive strategies. In light of the literature suggesting that parenting beliefs predict developmental outcomes through parenting behaviors, the mediating role of negative parenting behaviors in the relationship between mothers' shaming beliefs and maladaptive strategies was tested. Moreover, the school level and gender were examined as possible moderating factors in the mediation link. Study 1 revealed that maladaptive strategies increase as the school level increases, while some adaptive strategies decreases, especially for girls. Moreover, regardless of gender, positive reappraisal was negatively associated with internalizing problems in primary school. On the other hand, positive refocusing negatively but self-blame and catastrophizing positively predicted internalizing and externalizing problems in secondary school. Study 2 showed that mothers' v shaming beliefs predicted positively maternal rejection in primary and secondary school. Also, maternal rejection negatively predicted rumination, whereas psychological control positively predicted all maladaptive strategies in all school levels. The results were discussed in the light of the literature.