Anevrizmal subaraknoid kanama nedeni ile ameliyat edilen hastalarda 1 yıllık takip sonuçları
Follow-up results of patients treated with surgical clipping following aneurysmal subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 913367
  2. Yazar: LEYLA AK RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada subaraknoid kanama nedeniyle ameliyat edilip klip konan hastaların 1 yıllık sağkalım ve ölüm oranları araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmada retrospektif olarak Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Klinikleri'nde subaraknoid kanama nedeni ile ameliyat edilen ve anevrizmalarına klip konan 75 hastanın klinik bulguları dosyalarından toplandı. Hastaların HuntHess, Fisher ve GKS ölçekleri değerlendirildi. Bu ölçeklerin hastaların 1 yılın sonunda sağkalım ve ölüm arasında ki ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 75 hasta dahil edilmiş, bunların yaş ortalamaları 49,4±11,5 yıldır. Çalışmamızda 41 erkek (%54,7), 34 kadın (%45,3) bulunmaktaydı. Olguların Glaskow Koma skorları 6 ile 15 arasında değişmekte olup medyanı 14'dür. Fisher skorları 1 ile 4 arasında değişmekte olup medyanı 2'dir. Olguların Hunthess skorları 1 ile 5 arasında değişmekte olup medyanı 2'dir. Bunların içinde Fisher ölçeğinin 1 yıllık yaşam süresi ile istatistiksel olarak ilişkisi tespit edildi. GKS ve HuntHess ölçeklerinin 1 yıllık ölümle ilişkisi tespit edilmedi. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları; klipleme yöntemi ile ameliyat edilen subaraknoid kanamaların 1 yıl sonra ölümlerinin Fisher ölçeği ile ilişkili olduğunu gösterdi. Yani kanama ne kadar şiddetli ise ölüm oranı o kadar yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to estimate the survival and mortality rates of patients 1 year later following surgery of aneurysmal subarachnoid hemorrhage. Material and methods: 75 patients from Dr. Lütfi Kırdar Kartal Education and Research Hospital and Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital Neurosurgery Clinics were included in this study. All the patients were underwent surgery because of aneurysmal subarachnoid hemorrhage. The study was resrospective. The clinical status of the patients were gained from the patient files. HuntHess, Fisher and GKS scales were evaluated. The relationship between this scales and the mortality was examined. Results: 75 patients were included in this study. The average of age was 49,4±11,5 years. There were 41 men (54.7 %) and 34 women (45.3%). The Glaskow Coma scores were between 6 and 15 and the median was 14. Fisher scores were between 1 and 4 and the median was 2. HuntHess scores were between 1 and 5 and the median was 2. There was a relationship between Fisher grading scale and the 1 year mortality rate.GCS and HuntHess scales were not related with mortality. Conclusion: The results of this study showed the relation between Fisher grading scale and the mortality. If the volume of the blood is more then the mortality rate is higher.