Erkek futbolcularda 6 hafta süre ile uygulanan titreşimli ve titreşimsiz foam rolling yöntemlerinin nöromusküler kontrol ve performans üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of 6-week vibration and non-vibration foam rolling on neuromuscular control and performance in male soccer players: A Randomized controlled trial
- Tez No: 913375
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı erkek futbolcularda 6 hafta süre ile alt ekstremite major kas gruplarına uygulanan titreşimli (TFR) ve titreşimsiz foam rolling (FR) yöntemlerinin nöromusküler kontrol ve performans üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Yöntem: Araştırmaya Manisa Futbol Kulübü'nün U-16 ve U-17 kategorilerinde yer alan 36 erkek futbolcu (yaş ortalaması 15,55±0,55 yıl; spor yaşı 7,50±1,84 yıl) dâhil edildi. Futbolcular, TFR Grubu (n=12), FR Grubu (n=12) ve Kontrol Grubu (KG) (n=12) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. TFR ve FR grubuna 6 hafta süre ile haftada 3 gün sırasıyla TFR ve FR yöntemleri uygulandı. KG'de yer alan futbolculara ise herhangi bir yöntem uygulanmadı. TFR ve FR yöntemlerinin öncesinde ve sonrasında; nöromusküler kontrol kapsamında, diz fleksör ve ekstansör kas kuvveti dijital el dinamometresi ile, esneklik otur-uzan testi ile, dinamik denge Y denge testi ile; performans kapsamında alt ekstremite reaksiyon zamanı reaksiyon zamanı ölçüm cihazı ile, çeviklik t-testi ile, sürat koşusu performansı 20-m sprint testi ile, alt ekstremite anaerobik gücü ise Wingate anaerobik güç testi ile değerlendirildi. Grup içi ön-test ve son-test değerlerinin karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda t testi; gruplar arası ön-test ve son-test değerleri arasındaki farkların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Bulgular: TFR ve FR yöntemlerinin dominant ekstremite diz fleksör kas kuvveti, dominant olmayan ekstremite diz fleksör ve ekstansör kas kuvveti, çeviklik ve sürat koşusu performansını arttırdığı sonucuna ulaşıldı (sırasıyla, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01, p˂0,01). Buna ek olarak, TFR yönteminin esneklik, dominant ekstremite dinamik denge ve reaksiyon zamanını iyileştirmede FR yöntemine göre daha etkili olduğu görüldü (sırasıyla, p˂0,01, p=0,01, p˂0,01). Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, erkek futbolcularda nöromusküler kontrol ve performansı arttırmada TFR yönteminin FR yöntemine göre daha yüksek oranda etkili olduğu sonucuna ulaşıldı. Dolayısıyla, fizyoterapistlerin erkek futbolcuların nöromusküler kontrol ve performansını iyileştirmeyi amaçlayan ısınma ve antrenman protokollerine FR yönteminin yanı sıra TFR yöntemini de dâhil etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effects of 6-week vibration (VFR) and non-vibration foam rolling (FR) applied to the lower extremity major muscle groups on neuromuscular control and performance in male soccer players. Methods: Thirty-six male soccer players (mean age 15.55±0.55 years; sports age 7.50±1.84 years) in the U-16 and U-17 categories of the Manisa Soccer Club were included in this study. Soccer players were divided into 3 groups: VFR Group (n=12), FR Group (n=12) and Control Group (CG) (n=12). VFR and FR were performed to the VFR and FR groups, respectively, 3 days a week for 6 weeks. No method was performed to the soccer players in CG. Before and after the VFR and FR; within the scope of neuromuscular control, knee flexor and extensor muscle strength with the digital hand dynamometer, flexibility with the sit-and-reach test, dynamic balance with the Y balance test; within the scope of performance, lower extremity reaction time with a reaction time measurement device, agility with the t-test, sprint performance with the 20-m sprint test, lower extremity anaerobic power with the Wingate anaerobic power test were assessed. Paired sample t-test was used to compare pre-test and post-test values within groups, and one-way analysis of variance was used to compare differences between pre-test and post-test values between groups. Results: It was concluded that VFR and FR methods increased dominant extremity knee flexor muscle strength, non-dominant extremity knee flexor and extensor muscle strength, agility and sprint performance (p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01, p˂0.01, respectively). In addition, the VFR method was found to be more effective than the FR method in improving flexibility, dominant extremity dynamic balance, and reaction time (p˂0.01, p=0.01, p˂0.01, respectively). Conclusion: Considering the results obtained from the study, it was concluded that the VFR method was more effective than the FR method in increasing neuromuscular control and performance in male soccer players. Therefore, it is recommended that physiotherapists include the VFR method as well as the FR method in their warm-up and training protocols aimed at improving the neuromuscular control and performance of male soccer players.