Tip 2 diyabetli bireylerde bir dizi direnç antrenman programı ve ganoderma takviyesi tüketiminin hba1c glisemik indeksi ve inflamatuar faktörler CRP, TNF-a ve IL-6 seviyelerine etkisi
The effect of a series of resistance training programs and consumption of ganoderma supplements on hba1c glycemic index and inflammatory factors CRP, TNF-a and IL-6 levels in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 913397
  2. Yazar: HABIB NOZOHOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip tip 2 diyabetli bireylerde bir dizi direnç antrenman programı ve ganoderma takviyesi tüketiminin hba1c glisemik indeksi ve inflamatuar faktörler crp, tnf-a ve ıl-6 seviyelerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmada tip 2 diyabetli 40 kişi dört gruba ayrıldı: direnç egzersizi [Exe], direnç egzersizi + Ganoderma takviyesi [Exe + sup.], Ganoderma takviyesi [Sup], kontrol grubu. Katılımcılara 12 hafta boyunca vücut ağırlığı başına günlük 6 mg Ganoderma ekstraktı ve direnç antrenman protokolü (haftada üç seans) uygulandı. HbA1c ve TC bir kit (Pars Azmoun, İran), TNF-α (Rocsh, Amerika) ve IL-6 ve CRP bir kit (Roche, Almanya) ile ölçüldü. Normal dağılıma sahip değişken grupları arasındaki farkı araştırmak için tek yönlü varyans analizi ve Tukey post hoc testi kullanıldı. Bulgular: Exe ve sup.+exe antrenman grupları ile takviye grubunda HbA1c değişikliklerinin kontrol grubuna göre anlamlı olduğu bulunmuştur. Sup.+exe kombine grup deneklerinde HbA1c'nin azaltılması. Takviye grubuna anlamlıdır. ex.+sup kombine grubundaki deneklerde TC değişkeni değişiklikleri kontrol grubuna göre anlamlı azalma gösterdi. Exe grubundaki deneklerde çalışılan inflamatuar değişkenler CRP, TNF-α ve IL-6'daki değişiklikler, kontrol grubuna oranla azaldı. Takip testinin sonuçları, ex.+destek grubundaki deneklerde TNF-α ve IL-6 değişkenlerinin azaldığını gösterdi. Ganoderma takviyesi grubundaki inflamatuar faktörler CRP ve TNF-α'nın azalması kontrol grubuna göre anlamlı değildi takviye grubundaki IL-6'daki değişiklikler anlamlıydı. kontrol grubu. Kombine ex.+destek grubunda CRP ve IL-6'da değişken azalma eğitim ve takviye gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı olduğu görüldü. Sonuç: Spor müdahaleleri ve ganoderma takviyesi glukoz indeksini, total kolesterolü ve inflamatuar faktörleri azaltsa da Ganoderma lucidum mantarının bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ve direnç egzersizi diyabetin neden olduğu komplikasyonların kontrolünde etkili rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to investigate the effect of 12 weeks of resistance training and Ganoderma supplementation on glycemic index HbA1c, total cholesterol and inflammatory factors TNF-α, IL-6, CRP in subjects with type 2 diabetes. Method: In this study, 40 subjects with type 2 diabetes were divided into four groups: resistance exercise [Exe], resistance exercise + Ganoderma supplement [Exe + sup.], Ganoderma supplement [Sup], control group. Daily 6 mg of Ganoderma extract per body weight and resistance training protocol (three sessions per week) were applied to the participants for 12 weeks. HbA1c and TC were measured by a kit (Pars Azmoun, Iran), TNF-α (Rocsh, America) and IL-6 and CRP were measured by a kit (Roche, Germany). To investigate the difference between groups of variables with normal distribution, the statistical test of one-way analysis of variance and Tukey's post hoc test was used. Findings: The findings showed that HbA1c changes in the subjects of the exe and sup.+exe training groups and the supplement group had a significant decrease compared to the control group. The reduction of HbA1c in the subjects of the combined group of sup.+exe was also significant compared to the supplement group. TC variable changes had a significant decrease just in the subjects of the exe.+sup group when compared to the control group. The changes of the studied inflammatory variables CRP, TNF-α and IL-6 in the subjects of the exe group have significantly decreased compared to the control group. Also, the results of the follow-up test showed that the reduction of TNF-α and IL-6 variables in the subjects of the exe.+sup group was also significant compared to the control group. The reduction of inflammatory factors CRP and TNF-α in the Ganoderma supplement group was not significant compared to the control group, but the changes of IL-6 in the supplement group were significant compared to the control. The reduction of CRP and IL-6 variables in the exe.+sup group was significant compared to the exercise and supplement groups, but the TNF-α changes in the combined group were just significant compared to the control group. Result: Although exercise interventions and ganoderma supplementation reduced glucose index, total cholesterol and inflammatory factors, the immune system regulating feature of Ganoderma lucidum mushroom along with resistance exercise can play a more effective role in controlling complications caused by diabetes.