Spinoza's ontology of substance and modes: A one-category holistic mereological reconstruction
Spınoza'nın töz ve kipler ontolojisi: Tek-kategori bütüncül mereolojik yeniden inșa
- Tez No: 913398
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CORRY MICHAEL SHORES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Spinoza, kariyeri boyunca töz ve kipleri kendi ontolojisinin iki kategorisi olarak kabul eder. Etika'da tözü“kendi içinde olan,”kipi“başkasının içinde olan”olarak tanımlar, E1a1'de“var olan her şeyin ya kendi içinde ya da başkasının içinde olduğunu”ileri sürer ve E1p15d'de açıkça şu sonuca varır:“tözler ve kipler dışında hiçbir şey yoktur.”Dolayısıyla Spinoza'ya göre var olan her şey ya bir töz ya da bir kiptir. Ancak Spinoza'nın 'içinde olma' olarak ifade ettiği bu iki kategori arasındaki ilişkinin en iyi şekilde nasıl yorumlanacağı Spinoza araştırmacıları için kalıcı bir sorun olmuştur. Soruna geleneksel yaklaşım, bu ilişkiyi, ontolojik bağımsızlığı ve bağımlılığı tanımlayan skolastik Aristotelesçi 'içinde olma' veya içerilme ayrımıyla anlar ve Spinoza ontolojisini, bu iki kategori arasındaki mereolojik yapıyı dışlayan iki kategorili bir ontoloji olarak alır. Bu tezde, düalist okumayı reddederek Spinoza'nın töz ve kip kavramlarına ilişkin tek kategorili bütünsel mereolojik bir anlayış tesis etmeye çalışıyorum. Spinoza ontolojisinin geleneksel düalist okumasının, Spinoza'nın hiyerarşik tek kategorik varlık, çıplak töz, içkin nedensellik ve cevher-kip ilişkisinin bütüncül mereolojik yapısına dair öğretilerine ikna edici bir açıklama sağlayamadığını savunuyorum. Bunun yerine, öncelik monizminin bu kalıcı sorunu yeniden değerlendirmemize ve geleneksel kabulü sorgulayarak cevher ve kip kavramlarını güç [potentia] terimleriyle yeniden inşa etmemize olanak tanıyan bir çerçeve sağladığını savunuyorum.
Özet (Çeviri)
All through his career, Spinoza endorses substance and modes as the two categories of his ontology. In the Ethics, he defines substance as“what is in itself,”mode as“what is in another,”asserts in E1a1 that“whatever is, is either in itself or in another,”and in E1p15d explicitly concludes that“except for substances and modes there is nothing.”Therefore, whatever exists, is either a substance or mode for Spinoza. However, how to best interpret the relationship between these two categories, which he stipulates in terms of 'being in,' has been an enduring problem in Spinoza scholarship. The traditional approach to the problem understands this relationship in terms of scholastic Aristotelian distinction of being in or inherence, which defines ontological independence and dependence, that results in a two-category ontology which rules out a mereological structure of the relationship between these two categories. In this thesis, I attempt to reject this dualist reading and establish a one-categorical holistic mereological understanding of Spinoza's substance and modes. I argue that the traditional dualist reading of Spinoza's ontology does not afford a compelling account of Spinoza's doctrines regarding hierarchical one-category being, bare substratum, and immanent causation along with his descriptions of the holistic mereological structure of the substance-mode relation. Instead, I advocate that priority monism provides us with a framework to reconsider this enduring problem and reconstruct substance and modes in terms of the single category of power [potentia] by challenging the traditional reception.