Malzeme-form- kentsel dış mekanla bireysel etkileşim bağlamında çağdaş duvar rölyefleri tasarımı: Afyonkarahisar kenti örneği
Design of contemporary wall reliefs in the framework of material-form and human interaction with urban outdoor space: The case of the city of Afyonkarahisar
  1. Tez No: 913404
  2. Yazar: MAHJOUBEH HAGHPARASTJOUYBARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Crafts, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada kentsel mekândaki modern sıvamanın ve çağdaş duvar rölyeflerinin özellikleri, çeşitli yönleri ile kent insanıyla etkileşimi ve Afyonkarahisar kenti kamusal alan uygulama örnekleri değerlendirilmiştir. Polimer sıvalar ve reçineler gibi yeni malzemelerin kullanıldığı modern rölyef, yüksek mukavemet ve hızlı priz alma süresi gibi özellikleri nedeniyle kentsel tasarımda önemli bir unsur olarak bilinmektedir. Bu araştırmada, sosyal etkileşim alanları olan parklarda ve sokaklarda modern sıvaların kullanılma biçimleri analiz edilmiş ve bu tür sıvaların kent estetiğini ve kimliğini nasıl artırabileceği değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Afyonkarahisar'da kentsel dış mekanda modern sıvama ve rölyef tasarımlarının kentlilerin ve kent ziyaretçilerinin ilgisini çekmede önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu tasarımlar, izleyici yani kentli ve/veya ziyaretçi ile kentsel mekânlar arasında bireysel etkileşim yaratmaktadır. Ayrıca uygun malzeme ve formlarda özgün çağdaş tasarım yaklaşımlarının kullanılması, tasarım uygulamalarının sürdürülebilir olmasını sağlamakta ve kadim kent kültürüne katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, kentlerin turizm potansiyeli değerlendirildiğinde, Afyonkarahisar'ın ziyaretçilerin ilgisini çekme ve şehir ekonomisini iyi yönde etkileme olasılığı yüksektir. Araştırmanın ilk aşamasında, kentin kamusal alanları ele alınarak; modern sıvama ve rölyef uygulamalarının artırılması amacıyla, kent ölçekli kamusal sanat bütçelerinin arttırılması, sanat yarışmalarının düzenlenmesi ve sanatçılar ile kent yetkilileri arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi önerilmiştir. Araştırmanın son aşamasında, kişisel tasarımların oluşum süreci ele alınmış; bir ziyaretçi ve mukimi olarak kentle bireysel etkileşimin özgün tasarıma yansımaları kuramsal temelleri yorumlanarak verilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, düşük maliyetli malzeme kullanımı ile oluşturulan formlar ile yüzey uygulamalarının yapılabildiği; modern sıvama ve rölyef uygulamaları ile bireysel etkileşimi önceleyen kentsel sanat projelerinin geliştirilebileceği; kent insanı ve ziyaretçilerinin değerlendirmeleri ile yeni bir kentsel kimlik oluşumu ve devamlılığına katkı sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research evaluated the characteristics of modern plastering and contemporary wall reliefs in urban space with human interaction and several examples of public space applications in the city of Afyonkarahisar. Modern relief, which uses new materials such as polymer plasters and resins, is known as an important element in urban design due to its properties such as high strength and fast hardening. In this research, the ways of using modern plasters in outdoor spaces i.e. parks and streets which are areas of social interaction have been analyzed and how such plasters can improve urban aesthetics and urban identity has been evaluated. The research results show that modern plastering and relief designs in the urban outdoor spaces in Afyonkarahisar can play an important role in attracting the interest of the city residents and the visitors. These designs create individual interaction between the viewer, i.e. the urban Decider and/or the visitor and urban spaces. Besides, original contemporary design approaches for form finding using appropriate materials and forms ensure that design practices are sustainable and contribute to the ancient culture of the city. Moreover, when the tourism potential of the cities is evaluated, it is seen that Afyonkarahisar is likely to attract the interest of visitors and have a positive impact on the city's economy. At the first stage of the research, it was proposed to increase urban-scale budgets for public art implementations, organize art competitions, and improve cooperation between the artists and the municipal councils in order to increase modern plastering and relief applications for the public spaces of the city. At the last stage of the research, the design process and the given interpretation of the theoretical foundations of the artworks were considered from the point of view of the designer who is a resident and a visitor as well. According to the results of the study, the forms for wall implementations can be made created using low-cost materials i.e. modern plasters; in order to develop urban art projects that prioritize city- human interaction that it can contribute to the formation and progression of a new urban identity with the evaluations of local residents and the visitors.