İç mimarların atık malzeme kullanımına yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of interior architects towards waste material utilization
  1. Tez No: 913405
  2. Yazar: SALİHA ULUYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, iç mimarların atık malzeme kullanımına yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Fenomenolojik desenle yürütülen bu nitel araştırmaya amaçlı ölçüt örnekleme ile seçilen beş iç mimar katılmıştır. Bu araştırmada katılımcılar seçilirken, en az beş yıldır iç mimarlık/mimarlık mesleğini yapıyor olmaları, iç mekân tasarımı yapıyor olmaları ve iç mekân tasarımında atık malzeme kullanmış olmaları ölçüt olarak dikkate alınmıştır. Araştırma kapsamında iç mimarlarla iç mekân tasarımında atık malzeme kullanımı konusunda yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşme kayıtlarının deşifre edilmesinden sonra nitel veriler NVIVO 12 programı kullanılarak içerik analizi ile analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda altı temaya ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, iç mimarların konut ve ofis tasarımlarının yanında kafe, restoran, otel gibi ticari mekân tasarımları yaptıklarını, iç mekân tasarımında tipik olarak kullanılan malzemelerin yanında atık malzemelerin kullanımına önem verdiklerini, iç mekân tasarımında atık malzemeleri değerli bir malzeme olarak gördüklerini ve atık malzeme ile tasarım sürecinin farklı aşamalardan oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca iç mimarlar, iç mekân tasarımında atık malzeme kullanırken müşterilerinin genellikle olumsuz tepki verdiklerine ancak olumlu tepkilerin de gittikçe arttığına, gelecekte atık malzemenin iç mekân tasarımında daha çok kullanılacağına, bu malzemelerin daha da değerleneceğine ve bu konuda iç mimarların eğitilmesi ve diğer insanlara da farkındalık kazandırılması gerektiğine işaret etmişlerdir. Sonuç olarak iç mekân tasarımında atık malzeme kullanımının hem malzeme sürdürülebilirliğini sağlanma hem de diğer tasarım alanlarında atık malzeme kullanımına yönelik farkındalık oluşturma açısından iç mimarların daha fazla sorumluluk alabileceği ve bu konuda öncülük yapabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is qualitative research that aims to determine the opinions of interior architects regarding the use of waste materials in interior design. Five interior architects selected by purposeful criterion sampling participated in this qualitative research conducted with a phenomenological pattern. When selecting participants for this study, the criteria taken into account were that they had been practicing interior architecture/architecture for at least five years, were doing interior design, and had used waste materials in interior design. Within the scope of the research, semi-structured interviews were held with interior architects about the use of waste materials in interior design. After deciphering the interview records, qualitative data were analyzed with content analysis using the NVIVO 12 program. As a result of content analysis, six themes were reached. The findings showed that interior architects designed commercial spaces such as cafes, restaurants and hotels, as well as residential and office designs, that they attached importance to the use of waste materials in addition to the materials typically used in interior design, that they saw waste materials as valuable materials in interior design and that the design process with waste materials consisted of different stages. In addition, interior architects pointed out that their customers generally reacted negatively when using waste materials in interior design, but positive reactions were also increasing, that waste materials would be used more in interior design in the following years, that these materials would become more valuable, and that interior architects should be trained on this issue and awareness should be raised in other people. As a result, it is thought that interior architects can take more responsibility and lead in this regard in terms of both ensuring material sustainability and raising awareness about the use of waste materials in other design areas.